Turysci.pl
europa zakaz lotów

Pixabay.com/Hans

Rozszerzają zakaz. Nowy kraj na liście, wstrzymane loty

23 Października 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Europa zdecydowała się podjąć radykalne kroki w związku z rozwojem pandemii koronawirusa. Rozszerzony zostanie jeden z zakazów przyjętych w lipcu. Dotknie milionów osób w szczególności podróżnych.

Europa wprowadza liczne restrykcje z powodu trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Tym razem zdecydowano się rozszerzyć listę państw najbardziej zagrożonych. Sytuacja nie jest najlepsza z punktu widzenia podróżnych.

Europa rozszerza listę państw zagrożonych

Według czwartkowego komunikatu Rady Europejskiej, od 22 października na liście krajów bezpiecznych zabraknie Kanady, Gruzji i Tunezji. Oznacza to, że podróżni przybywający z tych krajów mogą mieć problem, aby dostać się do Europy.

Nie jest to jednak koniec komunikatu wydanego w czwartek przez Radę Europejską. Wielką ulgę mogą poczuć osoby przebywające w Australii, Japonii, Korei Południowej, Nowa Zelandii, Rwandy, Tajlandii i Urugwaju, gdyż zostały one uznane za państwa, wobec których można stopniowo usuwać obostrzenia w podróżach.

Do listy od czwartku dodano również Singapur. Dziewiątym państwem są Chiny, jednak w tym przypadku został postawiony warunek wzajemności aby podróżni z tego kraju zostali przyjmowani w krajach UE oraz krajach strefy Schengen

Decyzja była podejmowana przez przedstawicieli UE w środę, gdy w Kanadzie było ponad 203 tys. wykrytych przypadków zarażenia COVID-19. Według czwartkowych danych przedstawianych przez publicznego nadawcę CBC, liczba zarażonych dotychczas koronawirusem wzrosła w Kanadzie do 208 447.

Każde państwo samodzielnie decyduje kogo przepuści przez swoje granice. Według rozporządzenia władz Kanady, możliwość wjazdu do tego państwa mają jedynie mieszkańcy, osoby z prawem stałego pobytu oraz ich szeroko traktowane rodziny. 

Rząd Kanady umożliwia również podróże niezbędne, takie jak w przypadku kierowców przewożących towary. Zezwala się również na wjazd osób z potrzebą spotkania z np. ciężko chorym członkiem rodziny. Pozostałe powody przekraczania granicy nie są brane pod uwagę.

Listę UE po raz pierwszy przyjęto 30 czerwca br. Znajdowało się na niej wówczas 15 krajów, bez USA, wobec których restrykcje mogły być stopniowo znoszone. Oznacza to przede wszystkim utrudnienia w podróżowaniu do państw europejskich.

Przedstawiciele krajów UE spotykają się od tego czasu co dwa tygodnie, aby omówić ewentualne zmiany w liście. Tym sposobem z powodu rosnącej liczby zachorowań w sierpniu br. usunięto z niej Albanię, Czarnogórę, Maroko i Serbię.

Ostateczne decyzje dotyczące warunków np. kwarantanny, należą do krajów członkowskich UE. Wspólnota nie zdecydowała się na wprowadzenie wspólnych zasad przyjmowania do siebie obywateli innych państw, chociaż sprawa była aktywnie dyskutowana.

- Rekomendacja Unii Europejskiej nie jest aktem prawnie wiążącym. Władze krajów członkowskich są odpowiedzialne za implementowanie zawartości rekomendacji - napisano w komunikacie Rady Europejskiej.

W Polsce Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 13 632 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz śmierci 153 osób. Dzisiaj mają zostać ogłoszone również nowe restrykcje, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w kraju.

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >