Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Egzotyczny gość zaskoczył go w mieszkaniu. Lokator musiał urządzić polowanie
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 19.01.2024 09:51

Egzotyczny gość zaskoczył go w mieszkaniu. Lokator musiał urządzić polowanie

Gekom lamparci
Strażmiejskam.st.-X

Jeden z mieszkańców warszawskiego Wilanowa doświadczył w ostatnim czasie niecodziennej sytuacji. W swoim mieszkaniu natknął się na nietypowego gościa - gekona lamparciego. Zaskoczony lokator szybko podjął działania, a na miejsce została wezwana ekipa strażników z Ekopatrolu.

Zgłoszenie dotyczące nietypowego intruza wpłynęło od ochrony jednego z budynków przy ul. Sarmackiej w Miasteczku Wilanów. Po otrzymaniu zgłoszenia strażnicy miejscy natychmiast udali się na miejsce zdarzenia, gdzie zastali nietypową sytuację. W mieszkaniu jednego z mieszkańców znajdował się gekon lamparci o długości kilkunastu centymetrów.
 

Nieproszony gość na Wilanowie

Jeden z mieszkańców natrafił na tego nietypowego gościa w swoim domu. Podjął się odłowienia gekona i przekazał zwierzę pod opiekę Ekopatrolu. Lokator, który dokonał nietypowego znaleziska, opuścił swoje mieszkanie przed przybyciem służb, więc strażnikom nie udało się ustalić, w jaki sposób gad mógł dostać się do mieszkania. Pomimo chłodnej pogody, gekon wydawał się być w dobrej kondycji i nie nosił śladów obrażeń.

Ekopatrol zdecydował się przetransportować nieproszonego gościa do ośrodka CITES na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego. Tam o jego zdrowie i bezpieczeństwo zadbają eksperci.

Nietypowy gad wpadł z wizytą

Gekon lamparci to gatunek, który w naturze występuje w lasach deszczowych, na górskich obszarach i pustyniach południowej Azji - od Afganistanu i Pakistanu po północno-zachodnie prowincje Indii. Co ciekawe, jest to jeden z najczęściej hodowanych gadów w warunkach domowych.

Charakterystyczną cechą gekona lamparciego są ruchome powieki oraz pazurki na palcach, które umożliwiają im wspinanie się po kamieniach. Ich ciała pokryte są drobnymi łuskami, a ogon, stanowiący połowę długości ciała, może być odrzucany w sytuacjach stresujących. Odrzucony ogon regeneruje się, choć bez charakterystycznych żebrowań.

Niespodzianki w naturze

Pod względem żywieniowym gekony lamparcie preferują owady i małe kręgowce. Dzięki zdolności gromadzenia zapasów tłuszczu i wody w ogonie, te zwierzęta potrafią przetrwać nawet kilka miesięcy bez jedzenia.

Zaskakujące spotkanie z gekonem lamparcim w mieszkaniu na Wilanowie przypomina nam, że przyroda potrafi nas zaskoczyć, nawet w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Przekonali się o tym również pracownicy Lotniska Chopina, którzy na początku stycznia w jednej z paczek znaleźli żywego pająka "Nosferatu".

Źródło: Straż Miejska m.st. Warszawy