Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Egipska piramida niczym Disneyland. Otwarcie nowej atrakcji w regionie pod znakiem zapytania
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 02.02.2024 16:25

Egipska piramida niczym Disneyland. Otwarcie nowej atrakcji w regionie pod znakiem zapytania

Piramidy
Emad Omar Farouk-Shutterstock

Najmniejsza z piramid w Gizie, czyli piramida Mykerinosa, miała być poddana nietypowej renowacji, polegającej na okryciu jej granitową okładziną, w celu przywrócenia jej pierwotnego wyglądu. Jednak prace zostały wstrzymane po tym, jak krytycy porównali tę historyczną budowlę do "Disneylandu".

Niedawno egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności ogłosiło rozpoczęcie prac mających na celu pokrycie piramidy Mykerinosa, najmniejszej z wielkich piramid w Gizie, granitową okładziną. Trzyletni plan renowacji określany był jako "dar Egiptu dla świata" lub "projekt stulecia". Miało to być jednym z kroków w ramach "nowego otwarcia" kraju, z planowanym głównym wydarzeniem - całkowitym otwarciem Wielkiego Muzeum Egipskiego.

Prace renowacyjne piramidy pod lupą

Zgodnie z doniesieniami portalu “Arab News”, prace mają na celu przywrócenie pierwotnego wyglądu piramidy, który zachował się przez tysiące lat. W działania zaangażowana została egipsko-japońska misja archeologiczna, która ma wspomóc w uwydatnieniu rysunków i fotogrametrii, stworzeniu niezbędnej dokumentacji oraz w odnowieniu wszystkich bloków granitowych.

Nagrania z prac renowacyjnych szybko pojawiły się w sieci i spotkały się z krytyką. Według “Business Insider”, archeolodzy uważają, że cały projekt jest jedynie strategią marketingową mającą na celu przyciągnięcie większej liczby turystów do regionu. Miejscowi z kolei obawiają się, że kompleks piramid zamieni się w rodzaj “Disneylandu” i straci swój kulturowy charakter.

Internauci są oburzeni

Po udostępnieniu nagrania przez Mostafę Wazirego, sekretarza generalnego Najwyższej Rady Starożytności, na Facebooku, pojawiła się lawina nieprzychylnych komentarzy. Jedna z internautek napisała: "Proszę, szanujcie przeszłość, nie róbcie Disneylandu ze starożytnego dziedzictwa". Inny użytkownik zapytał:  "Kiedy zostanie wyprostowana Krzywa Wieża w Pizie?" Jeden z komentujących z irytacją napisał: "Jakim cudem wierzycie, że zmienicie charakter piramidy po 4500 latach?"

Z doniesień "The Telegraph" wynika, że masowa krytyka i wątpliwości co do zasadności renowacji skłoniły egipskie Ministerstwo Starożytności do wstrzymania prac w celu ponownego zbadania projektu.

Wielka Piramida w Egipcie

W Egipcie nie ma bardziej ikonicznych piramid niż te trzy, stojące wzdłuż płaskowyżu w Gizie: piramida Cheopsa (zwana Wielką Piramidą), piramida Chefrena oraz piramida Mykerinosa. Niewiele mówi się o tej ostatniej, głównie dlatego, że jest najmniejsza. Jednakże to właśnie wokół niej krąży wiele niezwykłych odkryć i tajemnic.

Gdy w XIX wieku piramidy zaczęli odwiedzać europejscy badacze, okazało się, że bardzo rzadko można było trafić na ludzkie szczątki. Wzbudziło to wątpliwości, czy faktycznie służyły one jako miejsca pochówku faraonów. Należy jednak pamiętać, że piramidy były wielokrotnie rabowane, a ich sproszkowane mumie przez wieki były eksportowane do Europy jako cudowny lek. Spośród trzech piramid w Gizie, tylko w piramidzie Mykerinosa odkryto ludzkie szczątki.

Źródło: fly4free.pl