Turysci.pl
dziura na pustyni

Fot. pixabay.com/ Jonny_Joka

Wykopali ogromną dziurę. Nie mogli uwierzyć, co znaleźli w najbardziej suchym miejscu na świecie

6 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Dziura wykopana w najbardziej suchym miejscu na świecie przyniosła zaskakujące informacje. Nikt nie spodziewał się takiego odkrycia. Dzięki niemu poznaliśmy lepiej nie tylko naszą planetę, ale też sąsiednią.

Dziura na pustyni Atakama nie powstała przypadkowo. Chociaż nikt nie liczył na znalezienie tam ekscytujących elementów, to odkrycie zaskoczyło badaczy. W najbardziej nieprzyjaznym życiu rejonie świata, gdzie ostatnia susza trwała 400 lat, pojawiły się interesujące struktury.

Dziura w ziemi ujawniła tajemnicę

Pustynia Atakama należy do najsuchszych obszarów na ziemi. Położona jest w północnej części Chile, między Kordylierą Nadbrzeżną a Kordylierą Zachodnią. Znajduje się w obrębie dwóch chilijskich prowincji Norte Chico i Norte Grande. Deszcz prawie nigdy tam nie pada, przez co organizmy żywe nie są wstanie przetrwać. 

O suchym klimacie zadecydowało nie tylko położenie w strefie zwrotnikowej, ale też prądy oceaniczne. Znad Pacyfiku wraz z Prądem Peruwiańskim napływa zimne wilgotne powietrze. Sprawia ono, że nad piaskiem i kamieniami pojawia się mgła, a wraz z nią nieco wilgoci.

Te śladowe ilości wody są wykorzystywane przez mikroskopijne organizmy. Właśnie one stanowią zaskakujące odkrycie naukowców, którzy wykopali dziurę o głębokości ok. 30 cm. Na jej dnie, w gliniastej glebie żyją prawdziwi pionierzy.

- Gliny są zasiedlone przez mikroorganizmy. Nasze odkrycie sugeruje, że coś podobnego mogło wydarzyć się miliardy lat temu - lub nadal może się zdarzać - na Marsie - powiedział korespondent Alberto G. Fairén, naukowiec wizytujący na Wydziale Astronomii w College of Arts and Sciences.

Mars jest podobny do pustyni Atakama

Powierzchnia Marsa jest niemal identyczna z tą, którą możemy badać na pustyni w Chile. Skoro na sąsiedniej planecie odkryto glinę o podobnych właściwościach, to jest duża szansa na to, że tam również żyją jakieś mikroby.

W regionie Yungay na pustyni Atakama naukowcy odkryli, że warstwa gliny, w której nie spodziewali się znaleźć siedliska życia drobnoustrojów, jest zamieszkana przez co najmniej 30 gatunków mikroorganizmów lubiących słone środowisko - metabolicznie aktywnych bakterii i archeonów (organizmów jednokomórkowych).

Jesteśmy o krok od odkrycia życia na Marsie

Odkrycie naukowców z Uniwersytetu Cornella wzmacnia pogląd, że wczesny Mars mógł mieć podobną podpowierzchnię do gleb z pustyni Atakama, szczególnie w ciągu pierwszego miliarda lat swojej historii.

- Dlatego glinki są ważne. Bardzo dobrze chronią związki organiczne i biomarkery, a na Marsie jest ich dużo - powiedział Fairén, który ma nadzieję, że tą sama metodą uda się odkryć życie na sąsiedniej planecie.

Naukowcy pod kierunkiem amerykańskiego Uniwersytetu Cornella i hiszpańskiego Centro de Astrobiología opublikowali swoje odkrycia 5 listopada w czasopiśmie naukowym Nature Scientific Reports. Dzięki ich wiedzy przyszłe wyprawy kosmiczne mogą przynieść więcej odpowiedzi na temat zycia pozaziemskigo.

Źródło: news.cornell.edu

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >