Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Dopłacą ci za wyjazd na rajską wyspę. Z Polski dolecisz tam w mniej niż 3 godziny
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 27.09.2023 09:53

Dopłacą ci za wyjazd na rajską wyspę. Z Polski dolecisz tam w mniej niż 3 godziny

Gozo
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Jesienne wyjazdy to idealny sposób na ucieczkę przed chłodem i ciemnościami polskiej jesieni. Wręcz zbawienny wpływ na nasze zdrowie mogą mieć również zimowe wyjazdy w cieplejsze rejony Europy. Teraz można na tym dodatkowo oszczędzić.

Malta od wielu miesięcy jest jednym z popularniejszych kierunków wyjazdów Polaków. Ta niewielka wyspa każdego miesiąca przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z naszego kraju. Coraz częściej podróżujemy tam nie tylko latem, ale również jesienią i zimą.

Malta idealnym miejscem na jesienne wyjazdy

Choć Malta zajmuje powierzchnię zbliżoną do Krakowa, to na nudę nikt nie będzie tam narzekał. Wyspa jest świetnie dostosowana do oczekiwań turystów. Miłośnicy muzeów i architektury powinni odwiedzić Vallettę. Stolica Malty bywa bowiem nazywana "muzeum pod gołym niebem" i została w całości wpisana na listę UNESCO.

Ci, którzy wolą poznawać lokalne zwyczaje i folklor, z pewnością odnajdą się w Marsaxlokk, niewielkiej wiosce rybackiej na wschodzie kraju. Warto się tutaj wybrać z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze w tutejszym porcie na wodzie unoszą się dziesiątki tradycyjnych łódek rybackich, które zachwycają kolorami. Niektórymi można się nawet przepłynąć. A po drugie, w każdą niedzielę odbywa się tu targ rybny, na którym kupicie m.in. świeże owoce morza, ale i pamiątki, czy ubrania.

Marsaxlokk- Turyści.pl.jpg
Marsaxlokk - Fot. Klaudia Zawistowska

Odpocznij na Gozo. Rajska wyspa dopłaci do twoich wakacji

Choć Malta tętni życiem i przyciąga najwięcej turystów, to prawdziwym nieoszlifowanym diamentem kraju jest mniejsza wyspa – Gozo. To właśnie tutaj przed zgiełkiem miast i codziennym pędem w weekendy uciekają mieszkańcy Malty. Stolicą wyspy jest Rabat, nazywany również Victorią.

Jeżeli chcecie na własne oczy przekonać się, jak urokliwym miejscem jest Gozo, macie właśnie niepowtarzalną okazję, żeby to zrobić i nieco oszczędzić. Jeżeli zdecydujecie się na pobyt na wyspie między 15 października 2023 roku a 15 marca 2024 roku, możecie liczyć na 300 euro zniżki na rezerwację.

W programie biorą udział hotele czterogwiazdkowe i pięciogwiazdkowe, a także hotele butikowe, wille z własnym wyżywieniem oraz gospodarstwa agroturystyczne. W sumie na liście znalazło się aż 140 obiektów. Żeby skorzystać z oferty, trzeba spełnić jeden warunek – twój pobyt musi potrwać minimum 10 dni.

10 dni na Gozo? Będziesz chciał jeszcze więcej

Gozo to cudowne miejsce. Jak już wspomnieliśmy, jego stolicą jest Rabat. Podczas jego zwiedzania, z pewnością warto zajrzeć do miejscowej cytadeli, która góruje nad miastem. Z jej murów obronnych rozciąga się piękna panorama nie tylko na zabudowania, ale również na piękne zielone połacie okalające stolicę. W Rabacie warto zajrzeć również do muzeum folkloru.

Gozo - Klaudia Zawistowska.jpg
Rabat - Fot. Klaudia Zawistowska

Gozo jest jednak prawdziwym rajem dla miłośników trekkingu. Wyspę okalają malownicze klify, a także niesamowite jaskinie. Tak naprawdę nie trzeba nawet planować trasy. Wystarczy wysiąść z miejskiego autobusu (Gozo i Malta mają świetną komunikację zbiorową) i ruszyć przed siebie, żeby cieszyć się naturą i szumem fal rozbijających się o skalne zbocza.

Podczas wędrówek nie zapomnijcie jednak o dotarciu nad baseny solankowe. To właśnie w nich od stuleci odparowywana jest woda morska, a następnie zbierana jest sól. Ta pozyskiwana na Gozo ma nie tylko walory smakowe, ale również lecznicze. Używa się jej m.in. do okładów na AZS oraz łuszczycę. Same baseny są również niezwykle ciekawym miejscem dla miłośników fotografii.