Dolina Chochołecka urzeka wyglądemwikipedia.org Paweł Opioła CC BY-SA 4.0

Byliście w Dolinie Chochołowskiej? Była tłem dla "Janosika"

Dolina Chochołowska jest niebywale malowniczym miejscem. Cudowna przyroda i nietypowe ukształtowanie terenu sprawiają, że nie tylko turyści chętnie wybierają jako cel podróży. Kilkukrotnie zachwyciła filmowców, którzy wykorzystali ją jako tło w swoich filmach.

Dolina Chochołecka jest największą i najdłuższą doliną (ma ponad 35 kilometrów kwadratowych i ma długość ok. 10 kilometrów) w polskich Tatrach. Znajduje się na krańcu Zachodnich Tatr i jest lewą odnogą doliny Czarnego Dunajca, a dokłanie leży we wsi Witów. Nazwa natomiast wzięła się od odległej o kilka kilometrów wsi Chochołów. Teren jest pełny hal i polan, dzięki czemu stał sie największym obszarem pasterskim w Tatrach.

Dolina Chochołecka zachwyca i turystów i filmowców

W dolnej części doliny tworzy się gęboki wąwóz z dwoma przewężeniami, zwanymi bramami. Są to Niżnia Brama Chochołowska i Wyżnia Brama Chochołowska. Z kolei górna część rozdziela się na trzy części: Dolinę Starorobociańską, Dolinę Chochołowską Wyżnią i Dolinę Jarząbczą. Poza nimi jest jeszcze wiele mniejszych dolin, takich jak: Dolina Huciańska, Wielkie Koryciska, Małe Koryciska, Mała Sucha Dolina, Wielka Sucha Dolina, Dolina Dudowa, Trzydniowiańska, Długa, Kryta, Głębowiec.

Sama budowa geologiczna doliny jest bardzo ciekawa. W górnych partiach (powyżej Wyżniej Bramy Chochołowskiej), uformowanych głównie przez lodowiec, składa się ze skał krystalicznych, gejsów i granitów. Dolna część to z kolei skały osadowe (łupki, wapienie kredowe i dolomity triasowe). W niższych partiach za jej kształt odpowiada Chochołowski Potok oraz zjawiska krasowe, czyli rozpuszczanie się skał pod wpływem wód powierzchniowych i podziemnych.

Aż 2/3 doliny Chochołeciej pokrywają lasy świerkowe. W niższych partiach są to lasy mieszane i liściaste, gdzie można spotkać reliktową sosnę zwyczajną, z kolei w Hotarzu można zobaczyć las pierwotny. D tego zachwycają rośliny takie jak Mnichy Chochołowskie, Siwiańskie Turnie, krzaki borówek, sit skuciny, trzy rodzaje wrzosu, bliźniczki psiej trawki. Wyższe partie porasta trawa, a cały krajobraz według niektórych najlepiej prezentuje się jesienią, gdy można podziwiać prawdziwą grę barw - fiolety, biel, zieleń igalków i całą gamę żółcieni oraz pomarańczy.

Niezwykłe otoczenie zostało docenione przez twórców filmów. Dolina Chochołecka została wykorzystana jako tło miedzy innymi w scenie z kulgiem w "Potopie" oraz w 7. odcinku słynnego "Janosika". Ponadto to właśnie tu szkolą się ratownicy tatrzańscy oraz komandosi. Byliście kiedyś w tym miejscu? Jakie macie wspomnienia?

Źródło: RMF FM

Następny artykuł