Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Dodatkowy dzień wolny od pracy jeszcze w listopadzie. Wiemy, kto skorzysta
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 08.11.2023 08:29

Dodatkowy dzień wolny od pracy jeszcze w listopadzie. Wiemy, kto skorzysta

Zakopane
Fot. Shutterstock/natureman30

Dni wolne od pracy to świetna okazja na krótsze wyjazdy krajowe, jak i zagraniczne. Właśnie dlatego wiele osób ucieszy się, że w listopadzie można liczyć na dodatkowy dzień poza pracą. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy go wykorzysta.

Zgodnie z polskim prawem w kalendarzu jest 13 dni wolnych od pracy. Aż dwa z nich przypadają w listopadzie. Jednak w tym roku sytuacja będzie wyglądała nieco inaczej.

Dzień wolny 1 listopada. A co z 11 listopada?

Pierwszym dniem wolnym w listopadzie była uroczystość Wszystkich Świętych. Ponieważ święto to przypadało w środę, wiele osób zdecydowało się na wzięcie dodatkowych dwóch dni wolnych, aby połączyć uroczystość z weekendem i odpoczywać aż przez pięć dni z rzędu.

Kolejną okazją do dłuższego odpoczynku powinien być 11 listopada. Święto Niepodległości w 2023 roku przypada jednak w sobotę. To równocześnie dobra i zła wiadomość. Z powodu święta przypadającego w sobotę część pracujących osób otrzyma dodatkowy dzień wolny. Inni będą mogli o tym tylko pomarzyć.

Dodatkowy dzień wolny za 11 listopada

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, za każde święto, które jest dniem wolnym, przypadające w sobotę pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny. Kluczowe jest tu jednak słowo pracownik. Chodzi o osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, lub innej, która podlega kodeksowi pracy. Niestety z przywileju dodatkowego dnia bez pracy nie skorzystają zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło, czy zlecenie.

Ale nawet pracownicy mogą mieć problem z wykorzystaniem wolnego, ponieważ o tym, kiedy pracownik może "odebrać" dzień za święto przypadające w sobotę w pierwszej kolejności decyduje pracodawca. Dopiero kiedy ten nie podejmie żadnej decyzji, to pracownik może zdecydować, kiedy nie pojawi się w pracy.

Kiedy kolejne dni wolne od pracy w 2023 roku?

Na ostatnie dni wolne w 2023 roku trzeba będzie zaczekać aż do grudnia. Zgodnie z aktualnymi przepisami przypadają one 25 oraz 26 grudnia i są związane z Bożym Narodzeniem. W tym roku będzie to odpowiednio poniedziałek i wtorek, dzięki czemu nie trzeba brać dodatkowego urlopu, żeby odpocząć aż przez cztery dni z rzędu.