Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Najmłodszy kraj w Europie zmieni zasady wjazdu. Zapadła kluczowa decyzja dla turystów
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 26.04.2023 13:09

Najmłodszy kraj w Europie zmieni zasady wjazdu. Zapadła kluczowa decyzja dla turystów

Kosowo
Fot. Canva

Podróże po Europie odbywają się najczęściej na podstawie dowodu osobistego, przez co wiele osób zapomina, że aby wjechać do wielu krajów, nadal potrzebny jest paszport i wiza. Niebawem o ostatnim z tych dokumentów będą mogli zapomnieć turyści wybierający się do najmłodszego kraju w Europie.

Kosowo od lat stara się o przyjęcie w szeregi Unii Europejskiej. Najmłodszy kraj na naszym kontynencie ma na to spore szanse. Na razie jednak jego mieszkańcy będą musieli zadowolić się swobodnym przekraczaniem granic wspólnoty.

Podróże do Kosowa możliwe bez wizy

Kosowo ogłosiło swoją niepodległość 17 lutego 2008 roku, wcześniej było częścią Serbii, która nadal nie zaakceptowała jego niezależności. Sytuacja dyplomatyczna bywa tam bardzo napięta, ale kraj, którego stolica mieści się w Prisztinie, czyni kolejne kroki, aby ugruntować swoją niepodległość na arenie międzynarodowej.

Ważnym krokiem w tym kierunku z pewnością była decyzja Parlamentu Europejskiego, która została ogłoszona 20 kwietnia. Dzięki niej już niebawem mieszkańcy Kosowa będą mogli podróżować po Starym Kontynencie bez wiz. Co ważne, takiego dokumentu nie będą potrzebować również turyści, którzy zechcą odwiedzić Kosowo.

Nowe zmiany wejdą w życie najpóźniej 1 stycznia 2024 roku

Podróże mieszkańców Kosowa, a także turystów odwiedzających to państwo będą jednak ograniczone. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego ruch bezwizowy będzie możliwy przez maksymalnie 90 dni w 180-dniowym okresie. Po tym czasie Kosowianie będą musieli wrócić do kraju, a zagraniczni turyści opuścić jego terytorium.

Na wejście w życie nowych przepisów trzeba będzie jeszcze chwilę zaczekać. Zgodnie z zapowiedziami Unii Europejskiej, system bezwizowy zacznie obowiązywać najpóźniej 1 stycznia 2024 roku.

Kosowo wykonało kolejny krok w kierunku członkostwa w UE

Jak czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej, Kosowo już w 2018 roku spełniło wszystkie wymogi, aby wstąpić do strefy bezwizowej. Na ostateczną decyzję musieli jednak zaczekać, co nie zmienia faktu, że dzięki zniesieniu wiz, Kosowo przybliżyło się do Unii Europejskiej.

"Ruch bezwizowy przynosi kluczowe korzyści obywatelom po obu stronach, wzmacniając jeszcze bardziej stosunki UE z Kosowem. Kosowo konsekwentnie spełniało wszystkie kryteria i stale wykazywało swoje zaangażowanie. Dzięki temu osiągnięciu wszyscy partnerzy z Bałkanów Zachodnich będą mieli wkrótce bezwizowy dostęp do UE" - można przeczytać w komunikacie KE.