Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Czy zwierzęta mogą podróżować samolotem? Wyjaśniamy warunki
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 31.05.2024 18:26

Czy zwierzęta mogą podróżować samolotem? Wyjaśniamy warunki

Pan z psem
Fot. ANDREJ IVANOV/AFP/East News

Wiele osób zastanawia się czy może zabrać ze sobą psa w podróż samolotem. Okazuje się, że są linie lotnicze, które na to pozwalają. Jak to wygląda w praktyce? Czy zwierzęta mogą przebywać na pokładzie samolotu?
 

Czy pies może lecieć samolotem?

Zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa zwierzęcia jest tutaj zdecydowanie priorytetem. Psy mogą podróżować na pokładzie lub w luku bagażowym, zależnie od ich rozmiarów, wagi i dostępności usług na danym rejsie.

Koszt biletu dla psa zależy od wielu czynników, jednak dokładną opłatę można sprawdzić przy tworzeniu rezerwacji na stronie internetowej linii lotniczej. Dla niektórych ras psów, zwłaszcza o płaskich pyszczkach (brachycefalicznych), istnieje zakaz przewozu w luku bagażowym. Przed zakupem biletu warto sprawdzić informacje dotyczące ograniczeń w transporcie ze względu na rasę.

Podczas podróży pies musi być umieszczony w specjalnym transporterze zapewniającym mu swobodę ruchu, w którym może wstać, obrócić się i położyć. Załoga zazwyczaj poprosi o umieszczenie transportera pod fotelem podczas startu, lądowania i turbulencji, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa psa i pasażerów.
 

Pies w luku bagażowym?!

Transport psa do luku bagażowego nie musi budzić obaw, ponieważ linie lotnicze starają się zapewnić komfort i bezpieczeństwo czworonogom. Specjalne procedury załadunku i monitorowanie warunków wewnątrz luku bagażowego mają na celu zapewnienie optymalnych warunków podróży.

Linie lotnicze dbają o czynniki zewnętrzne, które mogłyby wpłynąć na samopoczucie psa, takich jak ekspozycja na słońce, deszcz czy mróz. Psy czekające na załadunek nie są narażone na hałas silników i innych maszyn na lotnisku.

Przestrzeń luku bagażowego jest odpowiednio podzielona, aby zapewnić separację między psami różnych ras i gatunków, które mogłyby źle znosić podróż w pobliżu siebie. Miejsca są dobierane odpowiednio uwzględniając rasę, wielkość i wiek psa, aby zminimalizować stres związany z podróżą.

W luku bagażowym znajdują się systemy wentylacji zapewniające stały przepływ powietrza, a przed wylotem dokładnie są sprawdzane zabezpieczenia drzwi. Transportery są stabilnie zamocowane i ułożone na specjalnych paletach, aby zapewnić izolację od podłoża i ochronę przed wychłodzeniem.
 

Które linie lotnicze pozwalają przewozić zwierzęta?

Nie wszystkie linie lotnicze zezwalają na przewóz zwierząt w samolocie, ponieważ liczba zwierząt na pokładzie musi być kontrolowana ze względów bezpieczeństwa. Przewożenie zwierząt wymaga zawsze zgody przewoźnika.

Ryanair oraz WizzAir nie pozwalają na przewóz zwierząt, z wyjątkiem psów przewodników, które towarzyszą osobom niewidomym. Z kolei LOT daje możliwość przewozu psów, kotów oraz tchórzofretek, przy czym zwierzę może podróżować zarówno na pokładzie, jak i w luku bagażowym, zależnie od jego wielkości i wagi.

Natomiast Lufthansa stosuje specjalne wymagania w przypadku przewozu psów zaliczanych do ras niebezpiecznych, a easyJet umożliwia przewóz jedynie psów przewodników i psów towarzyszących. SAS wymaga indywidualnej zgody przewoźnika dla przewozu zwierząt, podczas gdy Norwegian pozwala jedynie na przewóz psów lub kotów, z których na lotach krajowych mogą podróżować na pokładzie, a na międzynarodowych - wyłącznie w luku bagażowym. Wreszcie, linia lotnicza Air France umożliwia przewóz mniejszych zwierząt na pokładzie, podczas gdy większe zwierzęta muszą podróżować w luku bagażowym samolotu.

Źródło: esky, lot

Czytaj więcej: Tak za darmo unikniesz środkowego fotela w Ryanairze. Banalnie prosty sposób