Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Czy do sanatorium można zabrać męża lub przyjaciółkę? Podpowiadamy
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 10.02.2024 15:40

Czy do sanatorium można zabrać męża lub przyjaciółkę? Podpowiadamy

Termy
Fot. shutterstock_posztos

Dla wielu wyjazd do sanatorium kojarzy się nie tylko z leczniczymi zabiegami czy zajęciami rehabilitacyjnymi. To też dobra okazja, by poznać nowe osoby. Niektórzy jednak wybierając się do uzdrowiska, woleliby zabrać ze sobą kogoś znajomego, koleżankę lub małżonka. Czy to w ogóle możliwe?

Okazuje się, że tak, jednak trzeba dostarczyć odpowiednie dokumenty. 

Po co się jeździ do sanatorium? Kto może skorzystać?

Uzdrowiska od lat są miejscem, gdzie kuracjusze szukają ulgi w swoich dolegliwościach i chorobach. To tam dzięki unikalnym właściwościom naturalnym, takimi jak wody mineralne, lecznicze błota i unikalny klimat, stały się oazą zdrowia i wszelkiej regeneracji. Przybywają tam pacjenci, którzy są zdolni do korzystania z oferowanych zabiegów. Z leczenia uzdrowiskowego niestety wykluczone są osoby w aktywnej chorobie onkologicznej.

Sanatorium sprawdza się w przypadkach wielu chorób przewlekłych, rehabilitacji, a także pomaga w powrocie do zdrowia po urazach lub przebytych chorobach. Aby w ogóle dostać się do sanatorium, konieczne jest skierowanie, wystawione przez lekarza, a następnie skierowanie musi zostać zaakceptowane przez NFZ.

Czy do sanatorium można pojechać z kimś?

Choć niektórzy z pozytywnym nastawieniem myślą o nawiązaniu nowych znajomości podczas pobytu w sanatorium, inni chcieliby móc wyjechać tam z bliską osobą np. z koleżanką czy też małżonkiem.

Wspólny wyjazd z koleżanką jest możliwy pod warunkiem złożenia takiego wniosku. Należy przy tym wskazać uzasadnienie np. wzajemne wsparcie podczas terapii. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że wszystko leży w rękach osoby zatwierdzającej dokument. Nie ma zatem gwarancji, czy decyzja będzie dla nas pomyślna.

Taki sam wniosek można złożyć w przypadku małżeństwa. Zwykle warunkiem do wspólnego wyjazdu jest m.in. ukończenie przez jednego z małżonków 65. roku życia lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Nie oznacza to jednak, że w przeciwnym razie wniosek zostanie odrzucony, bowiem każdy przypadek lekarz rozpatruje indywidualnie. 

Najlepsze uzdrowiska w Polsce. Jakie sanatorium wybrać?

W rankingu stworzonym przez portal sanatoria.medme.pl, na trzecim miejscu znalazło się sanatorium Marconi - Uzdrowisko Busko-Zdrój, na drugim Hotel Słoneczny Zdrój Medical Spa&Wellness także w Busko-Zdroju, z kolei pierwsze miejsce zajął Hotel Kudowa Manufaktura Relaksu w Kudowie-Zdroju. 

Pozostałe, które kuracjusze mogą wziąć pod uwagę to: Sanatorium Uzdrowiskowe Muszelka w Kołobrzegu, Interferie (Argentyt) w Dąbkach, Centrum Rekreacyjno-Lecznicze Glinik w Wysowie-Zdroju, 22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Ciechocinku, Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS Horyniec-Zdrój, Sanatorium Uzdrowiskowe Dzwonkówka w Szczawnicy oraz Bristol ART & Medical Spa w Busko-Zdroju.

 

Źródło: sanatoria.medme.p/podroze.gazeta.pl