Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Czemu w samolocie jedzenie smakuje inaczej? Niewiele osób o tym słyszało
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 25.05.2024 17:16

Czemu w samolocie jedzenie smakuje inaczej? Niewiele osób o tym słyszało

Jedzenie na pokładzie samolotu
Fot. canva

Podczas długiego lotu samolotem łatwo o poczucie ssania w żołądku. Z pomocą przychodzi wtedy oferta przewoźników, którzy proponują różne dania na pokładzie samolotu. W tradycyjnych liniach lotniczych podanie posiłku jest często uwzględnione w cenie biletu, natomiast u tańszych przewoźników za taką przyjemność trzeba dopłacić. Decydując się na obiad w przestworzach, można odnieść wrażenie, że jedzenie różni się w smaku od tego spożywanego na ziemi. Jaka jest tego przyczyna? 

Co wpływa na inne odczucia smaku w samolocie?

Gdy znajdujemy się w powietrzu, nasze zmysły delikatnie zaczynają wariować. Dotyczy to przede wszystkim węchu i smaku, na które wpływają różne czynniki fizyczne. Przede wszystkim należy wymienić niskie ciśnienie i suche powietrze panujące w samolocie.

Zdaniem ekspertów w wyniku tych zmiennych fizycznych nasze możliwości smakowe zmniejszają się o około 30%. Najbardziej odczuwamy to w przypadku poczucia słoności i słodkości, które najbardziej maleją w momencie wejścia do kabiny samolotu. W niemal niezmieniony sposób powinniśmy odczuwać smaki kwaśne, gorzkie i ostre.

Jedzenie dalekie od standardów restauracyjnych

Zmiany w odczuwaniu węchu i smaku to niejedyne czynniki, które sprawiają, że jedzenie w samolocie czasami nie smakuje najlepiej. Należy pamiętać, że warunki w samolocie dalekie są od restauracji, nie jest to kuchnia z prawdziwego zdarzenia. Posiłki często muszą być przygotowywane na kilka dni przed spożyciem. Są one następnie zamrażane, a później odgrzewane na pokładzie samolotu. Zdarza się również, że przewoźnicy, szukając oszczędności, decydują się na zakup produktów gorszej jakości.  

Czy na pokład samolotu możemy zabrać jedzenie?

Oczywiście nie musimy decydować się na posiłek oferowany przez przewoźników. Głód możemy też zaspokoić prowiantem, który zabierzemy ze sobą na pokład. Na szczęście żadna linia lotnicza nie ma w swoim regulaminie zakazu przewozu żywności. Jedzenie dozwolone jest zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym.

Dla bezpieczeństwa lepiej przed podróżą sprawdzić jedynie przepisy celne, które obowiązują w kraju, do którego podróżujemy. Czasami prawo ogranicza wwiezienie niektórych produktów spożywczych. Ma to miejsce głównie podczas podróży spoza UE do krajów członkowskich Unii. 

Czytaj więcej: To była miłość od pierwszego wejrzenia. Polacy w mig zakochali się w tej wyspie