Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Co z pożyczką Ryanaira dla Modlina? Jest odpowiedź lotniska
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 04.04.2023 11:44

Co z pożyczką Ryanaira dla Modlina? Jest odpowiedź lotniska

Ryanair
Canca/doram

Negocjacje na linii Ryanair-Modlin przyciągają coraz większą uwagę miłośników podróży. Przewoźnik, który chce się rozwijać w podwarszawskim porcie, zaoferował lotnisku pożyczkę na rozbudowę. Port odpowiedział na tę propozycję.

Ryanair po czteroletniej przerwie w marcu wrócił na Lotnisko Chopina. Przewoźnik nie zamierza jednak rezygnować z portu w Modlinie, gdzie jest niemalże bezkonkurencyjny. Jednak, aby móc się tam rozwijać konieczne jest przeprowadzenie remontu, na który port chwilowo nie ma środków.

Lotnisko w Modlinie do remontu

Podczas pobytu w Polsce, prezes Ryanaira Michael O’Leary bardzo jasno wypowiedział się na temat przyszłości jego linii lotniczych w Modlinie. Irlandczyk przyznał, że aby przewoźnik mógł się tam rozwijać, konieczna jest rozbudowa portu. Padły słowa o budowie nowych miejsc dla samolotów, a także gate’ów, czyli wejść na pokład samolotów. 

Łączny koszt tego remontu szacowany jest na ok. 50 mln zł. Port nie dysponuje takimi środkami. Jednak pod koniec marca pojawiły się informacje o podpisaniu umowy, dzięki której PPL, a także woj. Mazowieckie udzielą portowi kredytu na remont drogi kołowania. Inwestycja ta jest niezbędna, aby port mógł dalej funkcjonować.

Modlin skorzysta z propozycji Ryanaira? Jest odpowiedź

Pozostała część remontu, o której wspominał Ryanair, mogłaby być pokryta z kredytu, którego portowi chce udzielić irlandzki przewoźnik. Michael O’Leary wprost przyznał, że jest w stanie pożyczyć lotnisku nawet 20 mln euro.

Propozycja ta została jednak złożona w momencie, kiedy między portem a przewoźnikiem trwają trudne rozmowy dotyczące nowej umowy. Głos ws. oferty linii lotniczych zabrał port.

– Ofertę pożyczki ze strony Ryanair postrzegamy przede wszystkim jako potwierdzenie zainteresowania przewoźnika kontynuacją współpracy, a także długofalowym rozwojem lotniska – przyznał w rozmowie z “Rynkiem Lotniczym” Marek Rymkiewicz, Szef Biura Handlowo-Marketingowego Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin. 

Dodał on również, że w tym momencie najważniejszym celem portu jest wynegocjowanie “jak najlepszych warunków współpracy, które zapewnią nie tylko wzrost ruchu lotniczego, ale również stabilność finansową działalności lotniska”. Można zatem przypuszczać, że port najpewniej nie skorzysta z propozycji Ryanaira, a środków na rozbudowę będzie szukał gdzie indziej.

Lotnisko w Modlinie piątym największym portem lotniczym w Polsce

W 2022 roku z portu w Modlinie skorzystało 3 126 428 pasażerów. Dzięki temu podwarszawskie lotnisko stało się piątym największym portem lotniczym w Polsce. Rok 2023 może być jeszcze lepszy. W lutym lotnisko odprawiło bowiem 197 480 pasażerów, co stanowi 112,6 proc. wyniku sprzed roku.