Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Chorwacja odchodzi w zapomnienie. W tym roku Polacy stawiają na "Europejskie Malediwy"
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 19.01.2024 06:33

Chorwacja odchodzi w zapomnienie. W tym roku Polacy stawiają na "Europejskie Malediwy"

Plaża
Fot. shutterstock_Zdenek Matyas Photography

Polacy doskonale wiedzą, jakie ceny latem oferują za wycieczki biura podróży, czy linie lotnicze za bilety. Poszukują zatem tanich zagranicznych miejsc, gdzie będą wygrzewać się na plaży i kąpać w krystalicznie czystej wodzie. I choć przez lata to Chorwacja królowała w sezonie wakacyjnym, to wszystko wskazuje, że w tym roku prawdziwe tłumy zjadą się do jej sąsiedniego kraju.

-Polacy coraz chętniej odkrywają Albanię ze względu na jej piękne wybrzeże, piaszczyste plaże, krótki lot i atrakcyjne ceny wyjazdów - mówi Agata Chmiel z Wakacje.pl, cytowana przez portal WP Turystyka. 

Albania zastąpi Polakom Chorwację?

Przez wielu nazywana jest “Malediwami Europy”. To zasługa turkusowej wody i rajskich plaż. Położona na Bałkanach Albania niezwykłymi widokami i klimatem zachwyci niejednego podróżnego. W porównaniu do Malediwów, wybierając się do Albanii, nie sposób wydać wszystkich oszczędności, bowiem kraj uchodzi za dość tani.

Albania z każdym rokiem stawała się coraz bardziej popularna, dlatego kilka lat temu biura podróży wprowadziły ją do swoich ofert. Jak wskazuje cytowana przez portal WP Turystyka Agata Chmiel z Wakacje.pl, “Albania już w ubiegłym sezonie wskoczyła do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych krajów na letni wypoczynek i wszystko wskazuje na to, że zostanie w niej również w tym roku, bo w rankingach przedsprzedaży lata 2024 plasuje się na siódmym, ósmym miejscu”. 

Albania zyskuje na popularności. To będzie hit lata 2024

Wielu Polakom zależy jednak, by kraj, do którego podróżują, był względnie blisko, a lot trwał krótko. Albania to świetna propozycja nie tylko dla młodych par czy grupy przyjaciół, ale i dla rodzin. Ekspertka zauważa, że wzrost popularności kraju jest widoczny w statystykach sprzedaży, ale także w poszerzającej się ofercie biur podróży i siatce połączeń lotniczych.

Polacy mogą kupić bilety na wylot z wielu krajowych lotnisk np. z Warszawy, Wrocławia, Katowic, Krakowa, Gdańska, Poznania, Łodzi i Rzeszowa. Co więcej, z biurami podróży mogą zarezerwować dłuższy pobyt, już nie kilkudniowy, a nawet jedenastodniowy. Agata Chmiel z biura Wakacje.pl podaje, że za tygodniowy urlop w czerwcu z lotami i noclegiem ze śniadaniami w trzygwiazdkowym hotelu to 1960 zł za jedną osobę. 

Prawdziwy boom na Albanię dopiero przed nami. Powstanie tam nowe lotnisko

Albania stale się rozwija i choć już teraz odwiedzają ją mnóstwo turystów, to niebawem kraj spodziewa się prawdziwych tłumów. To za sprawą nowego lotniska, które budowane jest w mieście Wlora. Międzynarodowy Port Lotniczy Wlora ma wystartować już w przyszłym roku i planuje obsługiwać 2 mln pasażerów rocznie. Początkowo miejsce lotniska budziło spore kontrowersje, bowiem blisko znajduje się chroniona laguna Narta, którą zamieszkują tysiące gatunków zwierząt. Ostatecznie port otrzymał zielone światło na budowę. 
 

Za: WP Turystyka