Turysci.pl
Chorwacka wyspa o niesamowitym kształcie

youtube.com/Science Channel (screen)

Chorwacka wyspa z góry wygląda jak odcisk palca. Jej historia jest niesamowita

13 Marca 2022

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków turystycznych Polaków. Wiele osób jednak pomija wyjątkową wyspę należącą do tego kraju. Mowa o Bavljenac, która z lotu ptaka przypomina odcisk palca. Jaka jest historia tego miejsca?

Chorwacja co roku przyciąga tłumy turystów. Państwo ma do zaoferowania wiele atrakcji, a więc warto wybrać także te mniej popularne. Jedną z nich jest wyspa Bavljenac, która zachwyci wiele osób. To niepowtarzalne na świecie miejsce. 

Bavljenac. Wyjątkowa wyspa w Chorwacji 

Baljenac to niewielka wyspa położona na Morzu Adriatyckim. W ostatnich latach zyskała duże zainteresowanie wśród turystów z całego świata.

Wszystko przez swój wyjątkowy kształt, który przypomina odcisk palca. Można to zobaczyć między innymi na nagraniu na kanale Science Channel w serwisie YouTube.

Chorwacki rząd stara się nawet, aby znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyspa znana również jako Bavljenac i jest częścią archipelagu Šibenik, który znajduje się tuż przy Dalmacji.

To nieduża wysepka, ponieważ ma jedynie 1,4 kilometrów kwadratowych. Cała jej powierzchnia jest pokryta siecią niskich, kamiennych murków.

Z góry robią niesamowity efekt. Wyglądają niczym linie papilarne. Wyspa ma jedynie 500 metrów długości, ale znajdują się na niej mury, które mają aż 23 kilometry.

Charakterystyczną rzeczą dla krajobrazu wyspy są kamienne wyspy. Stoi za nimi chroniły rośliny przed silnym wiatrem, znanym jako bura. Około 100 lat temu ludzie budowali z nich także nowoczesne maszyny i narzędzie. Robili to mieszkańcy pobliskiej wyspy Kaprije.

Teraz Baljenac jest wyspą bezludną i opuszczoną. Choć potomkowie ludzi z Kaprije nie kontynuowali tradycji uprawiania ziemi na wyspie, wciąż jest nią duże zainteresowanie.

Kraj pełen atrakcji

Chorwacja to państwo znane głównie z takich miast jak Zagrzeb, Dubrownik i Split. Jest tam jednak także wiele malowniczych rejonów. Jednym z nich jest też wcześniej wspomniana Dalmacja.

Ta kraina również też przez Bośnię i Hercegowinę i Czarnogórę. Należy do niej znany dobrze wczasowiczom Dubrownik, ale również przepiękne wyspy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet, Wikipedia

Adrian RybakAutor

Kiedyś chciał być iberystą, ale postanowił zostać dziennikarzem. Przygodę z mediami zaczynał jako redaktor mediów społecznościowych TVN24. Jest ciekawy świata i nie ma miejsca, którego nie chciałby odwiedzić. Pasjonuje się krajami iberyjskimi oraz latynoamerykańskimi. W przyszłości chciałby zamieszkać w Hiszpanii. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >