Chorwacja byliście kiedyśFot. Pixabay.com adestuparu

Byliście w Chorwacji? Przepiękny kraj, idealny na urlop

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w sezonie wakacyjnym. Trudno się dziwić, ponieważ ten kraj może pochwalić się wieloma atrakcjami – od przepięknych widoków, po wyjątkowo smaczną kuchnię. Mieliście kiedyś okazję ją zwiedzić? Niektórzy Polacy wracają tam każdego lata. Łatwo się w niej zakochać.

Chorwacja to niesamowity kraj, który obecnie cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata. Chociaż niewątpliwie bałkańska kraina posiada mnóstwo walorów, jeszcze kilka lat temu była kurortem odwiedzanym głównie przez Polaków, Czechów, Węgrów oraz Słowaków. Jednak w ciągu ostatniej dekady wczasowicze z Europy Zachodniej – być może znudzeni podróżami do Włoch czy Hiszpanii – odkryli, że Chorwacja niczym nie ustępuje innym krajom śródziemnomorskim.

Dzisiaj Chorwacja jest już oblegana nie tylko przez Polaków, ale także Niemców, Francuzów, Austriaków a także obywateli krajów Skandynawskich. Wszyscy zakochali się w bałkańskiej krainie, co raczej nie dziwi. Turyści odkryli również, że Chorwacja to nie tylko Zagrzeb oraz Dubrownik, ale także Split i wiele malowniczych rejonów. Jednym z nich jest oczywiście Dalmacja, którą tak pokochał sławny Robert Makłowicz.

Chorwacja to prawdziwy raj turystyczny. Za co ją kochamy?

Chorwacja to jest bardzo różnorodna. Po zwiedzeniu Zagrzebia, który mocno oddaje europejski klimat, wystarczy przenieść się na południe kraju, by nagle chłonąć śródziemnomorskie życie. Począwszy od Splitu, gdzie warto zobaczyć Złotą Bramę, można wyruszyć do miasteczek, w których znajdują się mariny. Jednym z takich pięknych miejsc jest Trogir, którego starówka wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Wielu podróżnych przyciąga Dalmacja. Ta kraina leży między innymi na terenie Chorwacji, ale rozciąga się również też przez Bośnię i Hercegowinę i Czarnogórę. Należy do niej znany dobrze wczasowiczom Dubrownik, ale również przepiękne wyspy, które warto odwiedzić, jak Korcula, Hvar, Vis czy Pasman. To właśnie w tej krainie zakochał się Robert Makłowicz i postanowił nawet kupić sobie domek. Oczywiście nie możemy zapomnieć też o śródziemnomorskiej kuchni. Szczęście znajdą tu fani owoców morza oraz białego wina. W portowych miastach możemy być spokojni o jakość krewetek oraz ryb.

Chorwację mogą kojarzyć też fani serialu „Gry o tron”, który zdobył popularność na skalę międzynarodową. Część scen było kręconych właśnie w Dubrowniku. Reżyserowi spodobały się kamienne mury oraz wąskie uliczki chorwackiego miasta. Mieliście kiedyś okazję być w Chorwacji? Dajcie znać w komentarzu. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niesamowitych lasach, które można znaleźć w Polsce.

Następny artykuł