Turysci.pl
Chorwacja byliście kiedyś

Fot. Pixabay.com adestuparu

Byliście w Chorwacji? Przepiękny kraj, idealny na urlop

21 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w sezonie wakacyjnym. Trudno się dziwić, ponieważ ten kraj może pochwalić się wieloma atrakcjami – od przepięknych widoków, po wyjątkowo smaczną kuchnię. Mieliście kiedyś

Chorwacja to niesamowity kraj, który obecnie cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata. Chociaż niewątpliwie bałkańska kraina posiada mnóstwo walorów, jeszcze kilka lat temu była kurortem odwiedzanym głównie przez Polaków, Czechów, Węgrów oraz Słowaków. Jednak w ciągu ostatniej dekady wczasowicze z Europy Zachodniej – być może znudzeni podróżami do Włoch czy Hiszpanii – odkryli, że Chorwacja niczym nie ustępuje innym krajom śródziemnomorskim.

Dzisiaj Chorwacja jest już oblegana nie tylko przez Polaków, ale także Niemców, Francuzów, Austriaków a także obywateli krajów Skandynawskich. Wszyscy zakochali się w bałkańskiej krainie, co raczej nie dziwi. Turyści odkryli również, że Chorwacja to nie tylko Zagrzeb oraz Dubrownik, ale także Split i wiele malowniczych rejonów. Jednym z nich jest oczywiście Dalmacja, którą tak pokochał sławny Robert Makłowicz.

Chorwacja to prawdziwy raj turystyczny. Za co ją kochamy?

Chorwacja to jest bardzo różnorodna. Po zwiedzeniu Zagrzebia, który mocno oddaje europejski klimat, wystarczy przenieść się na południe kraju, by nagle chłonąć śródziemnomorskie życie. Począwszy od Splitu, gdzie warto zobaczyć Złotą Bramę, można wyruszyć do miasteczek, w których znajdują się mariny. Jednym z takich pięknych miejsc jest Trogir, którego starówka wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Wielu podróżnych przyciąga Dalmacja. Ta kraina leży między innymi na terenie Chorwacji, ale rozciąga się również też przez Bośnię i Hercegowinę i Czarnogórę. Należy do niej znany dobrze wczasowiczom Dubrownik, ale również przepiękne wyspy, które warto odwiedzić, jak Korcula, Hvar, Vis czy Pasman. To właśnie w tej krainie zakochał się Robert Makłowicz i postanowił nawet kupić sobie domek. Oczywiście nie możemy zapomnieć też o śródziemnomorskiej kuchni. Szczęście znajdą tu fani owoców morza oraz białego wina. W portowych miastach możemy być spokojni o jakość krewetek oraz ryb.

Chorwację mogą kojarzyć też fani serialu „Gry o tron”, który zdobył popularność na skalę międzynarodową. Część scen było kręconych właśnie w Dubrowniku. Reżyserowi spodobały się kamienne mury oraz wąskie uliczki chorwackiego miasta. Mieliście kiedyś okazję być w Chorwacji? Dajcie znać w komentarzu. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niesamowitych lasach, które można znaleźć w Polsce.

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >

Polska

Ratownicy zaatakowani przez turystę na plaży w Sopocie. Pomogła im urlopowiczka

Czytaj więcej >

Polska

Tłok w Tatrach mimo zakończenia wakacji. Kolejki formują się od 6 rano

Czytaj więcej >