Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Bezmyślne zachowanie turystów. Leśnicy pokazali, jak zdewastowano zabytkowe drzewo
Magda Antoł
Magda Antoł 08.05.2023 13:29

Bezmyślne zachowanie turystów. Leśnicy pokazali, jak zdewastowano zabytkowe drzewo

Las
Fot. Flickr/Joshua Mayer

Turyści już korzystają z pięknej pogody, udając się na piesze i rowerowe szlaki. Niestety nie wszyscy spędzają ten czas w zgodzie z naturą. Nadleśnictwo Brzozów opublikowało film, na którym widać jak piechurzy traktują drzewa przy jednej z popularnych ścieżek.

Nadleśnictwo reaguje na śmieci w pniu

Problem pojawił się w leśnictwie Liszna, gdzie znajduje się popularny wśród mieszkańców Sanoka szlak pieszy. Tuż obok niego rośnie okazałych rozmiarów buk.

“Kiedy zejdzie się w dół wąwozu, widać jego rozłożyste, omszone korzenie, w których schronienie znajdują salamandry, ślimaki i cała armia owadów. W półkach, jakie stworzyły, ochoczo moszczą się młode buki. Cały jest pokrzywiony - nie jest łatwo utrzymać równowagę, będąc tuż nad urwiskiem” - tak Nadleśnictwo opisuje buk, który niestety jest bohaterem tego zdarzenia. 

Na filmie opublikowanym przez Nadleśnictwo Brzozów widać zawartość, jaką turyści zostawiają w środku pnia buku. Odpadki, potłuczone szkło, sztuczne kwiaty - na takie znaleziska mogli natrafić leśnicy oraz inni turyści. Możliwe, że znalezione na miejscu kwiaty i potłuczone znicze pochodzą z umieszczonego nieopodal krzyża. 

“Aż boli, kiedy się na to patrzy” - komentuje na swoim profilu facebookowym Nadleśnictwo Brzozów.

Dlaczego śmiecenie w lasach jest niebezpieczne?

Od wielu lat prowadzone są kampanie mające na celu uświadamianie ludziom, czym może się skończyć wyrzucanie śmieci do lasów. Samo potłuczone szkło może przyczynić się do powstania pożaru, jeśli od dłuższego czasu nie było deszczu. Dzikie zwierzęta mogą potraktować pozostawione odpady jako pożywienie i w ten sposób poważnie sobie zaszkodzić. 

Pamiętajmy, że nie tylko zwierzęta są zagrożone negatywnymi skutkami śmiecenia. Substancje szkodliwe, które przedostaną się do gruntu, będą miały wpływ na poziom skażenia wód podziemnych i powierzchniowych, nawet pitnych przez ludzi.

Śmieci w polskich lasach są poważnym problemem

Według danych podanych przez portal Ecoexpress24 co roku z lasów wywożonych jest ok. 100 tys. m3 śmieci. Na sprzątanie lasów i utylizację odpadów Lasy Państwowe wydają ok. 20 mln złotych rocznie. 

Pamiętajmy też, że śmiecenie w lasach jest traktowane jako wykroczenie zgodnie z art. 162 Kodeksu Wykroczeń. Grozi za to nagana lub kara finansowa aż do 5 tys. zł.

Tagi: Turystyka