Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Bez tych gadżetów nawet nie ruszaj w góry. Wiele z nich może uratować ci życie
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 18.11.2023 18:44

Bez tych gadżetów nawet nie ruszaj w góry. Wiele z nich może uratować ci życie

Akcja TOPR
Fot. TOPR

W górach właśnie zaczyna się sezon zimowy, a wraz z nim na szczytach będzie coraz więcej turystów szukających mocnych wrażeń. Jednak trzeba pamiętać, że wędrówka w takich warunkach wymaga przygotowania kondycyjnego i sprzętowego.

O tym, jak ważne jest przygotowanie do górskiej wędrówki, przekonali się w piątek turyści w Tatrach. W sobotnie popołudnie TOPR poinformował, że przez wiele godzin trwała akcja ratunkowa na Ciemniaku, gdzie utknęła grupa siedmiu nieprzygotowanych turystów. Właśnie dlatego warto wiedzieć, bez czego nie można zimą ruszać w góry.

Zadbaj o ciepły strój i prowiant

Zacznijmy od zupełnych podstaw. Zimą w górach temperatura potrafi spadać do nawet kilkudziesięciu stopni poniżej zera. Dodatkowym problemem bywa bardzo silny wiatr i nagłe pojawienie się zamieci śnieżnych. Z tego powodu ciepłe ubranie jest absolutną podstawą.

Podczas przygotowań postaw na bieliznę termoaktywną. Szczególnie popularna jest ta z wełny merynosa, jednak syntetyczna może równie skutecznie spełnić swoją rolę. Dalej zabierz wodoodporne buty i spodnie, a zestaw uzupełnij kurtką z membraną, która chroni przed wiatrem. Na koniec zabierz również czapkę, chustę wielofunkcyjną i rękawiczki, a najlepiej dwie pary. Przydatne mogą być również stuptuty, które nie pozwolą, żeby śnieg wpadał ci do butów.

Wychodząc z domu, zadbaj również o jedzenie. Do plecaka włóż kanapkę, a także termos z gorącą herbatą. Przydatne mogą być również słodkie przekąski (np. czekolada) i batoniki proteinowe.

Zadbaj o bezpieczeństwo. Spakuj raczki i kije trekkingowe

Przedzieranie się przez śnieg lub oblodzonym szlakiem może być bardzo niebezpieczne. Właśnie dlatego idąc w niższe góry, lub w tatrzańskie dolinki, zabieraj ze sobą: kije trekkingowe, raczki, a także rekiety śnieżne. Pamiętaj, że zarówno raczki, jak i rakiety możesz bez trudu wypożyczyć w każdej górskiej miejscowości.

Jeżeli celem twojej wędrówki są np. wyższe partie Tatr, tu potrzebny będzie bardziej zaawansowany sprzęt. W twoim wyposażeniu powinny znaleźć się raki, czekan, kask i lawinowe ABC (detektor lawinowy, sonda i łopata). Dobrym pomysłem jest również zabranie plecaka lawinowego. Tu jednak pamiętaj o jednej ważnej rzeczy. Sam fakt posiadania tych przedmiotów to za mało. Konieczna jest również umiejętność właściwego ich wykorzystania. W tym celu warto wziąć udział w specjalnym szkoleniu zimowym.

O tych gadżetach zapominają turyści w górach. Kosztują grosze a ratują życie

Podczas górskich wędrówek problemem może być bardzo silne światło słoneczne, które czasami dosłownie oślepia. Właśnie dlatego w góry warto zabrać okulary przeciwsłoneczne i/lub gogle. Nie zapomnij również o papierowej mapie, na wypadek gdybyś zgubił szlak i stracił baterię w telefonie.

Troska o stan baterii w telefonie jest bardzo ważna, dlatego do plecaka włóż naładowanego powerbanka. Nie jest to duże obciążenie i wydatek, a zapasowa bateria pozwoli wezwać pomoc w kryzysowej sytuacji. Zainstaluj również aplikację Ratunek. To dzięki niej będziesz mógł wezwać pomoc, a dodatkowo aplikacja prześle ratownikom twoją dokładną lokalizację.

W góry nie wychodź również bez czołówki. To niewielkie źródło światła w zupełności wystarczy podczas wędrówek po zmierzchu. Bez niej marsz pod osłoną nocy, zwłaszcza w skalistym lub leśnym terenie jest w zasadzie niemożliwy. Pamiętaj też, że zimą zmrok zapada bardzo wcześnie. Ostatnim, ale równie ważnym elementem wyposażenia każdego turysty w górach powinna być apteczka. W jej wnętrzu warto umieścić: chustę, gazę, plastry, bandaż elastyczny, folię życia, plaster na rolce i oczywiście leki, jeśli zażywasz jakieś na stałe.

Tagi: Góry Poradnik