Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > “Barokowa Florencja” godzinę z Polski. Każdy powinien ją odwiedzić
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 15.03.2024 11:24

“Barokowa Florencja” godzinę z Polski. Każdy powinien ją odwiedzić

Drezno
Fot. leoks-shutterstock

Położone w malowniczym regionie nad rzeką, miasto o bogatej historii, architekturze i dziedzictwie kulturowym. Nie brakuje tam nowoczesnych atrakcji, w tym muzeów, teatrów i parków, które oferują rozrywkę i edukację dla odwiedzających. Przyjemne spacery wzdłuż rzeki, zakupy w lokalnych sklepach i degustacja regionalnych potraw to tylko niektóre z atrakcji, jakie oferuje to urocze miasto.

Historia Drezna

Drezno, kiedyś określane jako "barokowa Florencja" i uznawane za jedno z najpiękniejszych miast Niemiec, przetrwało praktycznie nietknięte przez większość II wojny światowej. Niemniej jednak, kilka miesięcy przed jej zakończeniem, miasto stało się celem ponad tysiąca alianckich bombowców, których misją było osłabienie morale Niemiec oraz zniszczenie ciągle funkcjonujących fabryk, rzekomo produkujących broń. W wyniku nalotu, który miał miejsce na przełomie stycznia i lutego 1945 roku, zginęło około 25 tysięcy osób, a ponad 80 tysięcy budynków zostało zniszczonych. Większość z nich stanowiły domy mieszkalne, podczas gdy fabryki zlokalizowane na obrzeżach miasta, mające być głównym celem ataku, w większości uniknęły bombardowania.

Drezno przez długi czas odbudowywało się po tych wydarzeniach. Niedostatek funduszy powodował opóźnienia w procesie przywracania kolejnych zabytków. Mimo sukcesywnej odbudowy i stopniowego przywracania miastu jego dawnej świetności, jeszcze w latach 80. można było zobaczyć zniszczone budynki. Jednym z najbardziej znanych, pozostawionym jako pamiątka bombardowań (co było oficjalnym wyjaśnieniem), był Kościół Marii Panny z 1743 roku, który zawalił się dzień po nalotach. Władze NRD ociągały się z remontem tego drugiego największego na świecie budynku zbudowanego z piaskowca. Dopiero w 1985 roku podjęto się jego odbudowy, a prace zakończono w 2005 roku. Był to najdłużej oczekujący na odnowę zabytek w Dreźnie.

Ciekawe Atrakcje w Dreźnie

Grający dom w Dreźnie - Kunsthofpassage znany jest głównie z Hof der Elemente, nazywanego również Dworem Żywiołów, zyskał dużą popularność. Elewacja budynku jest nietypowo ozdobiona srebrnymi rynnami, zakończonymi w formie lejków. Projektanci, Annette Paul, Christoph Rossner i Andre Tempel, zainspirowani widokiem grubych, zakręconych rynn, które widzieli w Petersburgu, postanowili przenieść ten koncept do Niemiec. Szerokie rynny i leje o różnych kształtach, przypominające instrumenty dęte, pokrywają całą fasadę budynku. Woda odgrywa kluczową rolę w tym miejscu. Rynny w kształcie trąbek stanowią przemyślany system odprowadzania deszczówki. Co pół godziny woda jest wlewana do nich, a podróżując przez misterną konstrukcję, wytwarza melodię.

Najpiękniejsza mleczarnia na naszej planecie. Miejsce to zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Założona w 1880 roku, mleczarnia położona przy ulicy Bautzner Strasse bardziej przypomina pałac pierwszej klasy niż zakład przetwarzający mleko. Praktycznie wszystkie ściany, sufity i podłogi są pokryte ozdobnymi kaflami, a w jednym z pomieszczeń znajduje się niewielka fontanna, z której dawniej klienci mleczarni mogli się napić. Obecnie mleczarnia nadal prowadzi sprzedaż mleka, produktów mlecznych, a także kosmetyków i innych przedmiotów, które przyciągają licznych turystów odwiedzających to miejsce.

Po długiej wędrówce warto zatrzymać się w Parku Grosser Garten, znanym również jako Wielki Ogród, jest jednym z największych i najbardziej urokliwych parków w Dreźnie oraz jednym z najstarszych parków barokowych w Europie. Został założony w 1676 roku przez elektora Jana Jerzego II jako prywatny ogród rezydencjonalny. Park rozciąga się na obszarze ponad 140 hektarów i stanowi idealne miejsce na spacery, pikniki oraz rekreację na świeżym powietrzu.

 

Czy warto odwiedzić Drezno?

W Dreźnie każdy odnajdzie coś interesującego. Znajduje się tu mnóstwo niesamowitych zabytków, muzeów, charakterystycznych budynków, setki restauracji oraz przepiękne mosty, które przecinają rzekę Łabę. Oprócz tego, warto odwiedzić wielki barokowy Park Grosser Garten oraz atrakcje takie jak kolejka górska Schwebebahn. Drezno jest także centralnym punktem Saksońskiego Szlaku Winnego.

Czytaj więcej:  Tuż po TzG doszło do tragedii. Hakiel nieźle ucierpiał. Trafił na stół

Położone niedaleko granicy z Polską i Czechami, miasto zdaje się być doskonałym miejscem na krótki weekendowy wyjazd, szczególnie dla miłośników rowerowych eskapad. Liczne ścieżki rowerowe, rozbudowana infrastruktura rowerowa oraz przyjazne nastawienie mieszkańców do rowerzystów sprzyjają tej formie rekreacji.

Źródło: kolemsietoczy.pl