Turysci.pl
Ateny niesamowita historia

Fot. Pixabay.com Nick115

Byliście na Akropolu w Atenach? Miejsce z niebywałą historią

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Ateny to wyjątkowe miejsce, które kryje mnóstwo atrakcji. Do szczególnych z nich należy ateński Akropol – obiekt o niesamowitej historii, który każdego roku przyciąga ogromne tłumy artystów. Trudno znaleźć drugie t

Ateny to jedno z najpopularniejszych miast w całej Europie. Każdego roku w tym kierunku wybiera się mnóstwo turystów z różnych zakątków świata. Zarówno Ateny, jak i cała Grecja są natomiast szczególnie uwielbiane wśród Polaków. Część mieszkańców naszego kraju nie wyobraża sobie wakacji bez tych śródziemnomorskich widoków. W samych Atenach natomiast wyjątkową atrakcją jest Akropol. Mieliście kiedyś okazję go zobaczyć?

Jeśli zwiedzaliście kiedyś Ateny, na pewno kojarzycie wapienne wzgórze, na którym położone są niesamowite ruiny. Mowa oczywiście o Akropolu ateńskim. To szczególne miejsce nie tylko dla Greków, ale i całej cywilizacji. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na jego planie można zobaczyć wiele zapierających dech w piersiach budowli.

Zwiedzaliście kiedyś Ateny? Akropol to szczególne miejsce na turystycznej mapie miasta

Ateny od lat nie narzekają na brak zainteresowania turystycznego. W końcu cała Grecja jest krajem, w którym bardzo trudno jest się nie zakochać. Wysokie temperatury, ciepłe morze, smakowita śródziemnomorska kuchnia i ciepła woda. Brzmi jak raj, prawda? Na terenie Grecji można jednak zobaczyć też imponujące zabytki, które zabiorą was w podróż po historii.

Akropol ateński to szczególne miejsce. Ruiny starożytnego miasta położone są na wapiennym wzgórzu o wysokości 70 metrów. W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Chociaż w czasach wojen perskich został znacznie zniszczony, ateńczycy postanowili go odbudować. Dzięki temu na jego planie znajdziemy wiele imponujących obiektów.

Zwiedzając Akropol ateński trudno powstrzymać zachwyt. Znajdziemy tu takie atrakcje turystyczne jak choćby Partenon, czyli świątynię poświęconą Atenie. Spacerując po ruinach miasta możemy obejrzeć również między innymi Erechtejon, Posąg Ateny Promachos, Świątynię Ateny Nike, Teatr Dionizosa czy Świątynię Asklepiosa. Wielu wczasowiczom aż trudno jest uwierzyć, że to wszystko przetrwało przez tyle lat.

Akropol, który dzisiaj jest atrakcją turystyczną i obiektem badań historyków, był zamieszkiwany w czasach neolitu. W okresie mykeńskim na jego planie znajdował się pałac. Natomiast w VI wieku p.n.e. stał się miejscem kultu greckiej bogini Ateny. To właśnie dlatego znajdziemy tu poświęcone jej świątynie i rzeźby.

Mieliście kiedyś okazję zwiedzić Akropol ateński na własne oczy? Dajcie znać w komentarzu na Facebooku pod tym artykułem i podzielcie się swoimi wrażeniami. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o ogromnym i przepięknym zamku Ryn.

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >