Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > "Widok wyjątkowo żałosny". Krakowski urząd uderza w turystów
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 09.04.2024 16:09

"Widok wyjątkowo żałosny". Krakowski urząd uderza w turystów

Stare Miasto Kraków
Fot. Shutterstock/Artur Bogacki

Krakowski Zakrzówek niedaleko Starego Miasta cieszy się ogromną popularnością, szczególnie w sezonie. Pierwsze słoneczne dni w kwietniu skusiły jednak wielu do odwiedzenia tego miejsca. Zarząd Zieleni Miejskiej zauważył natomiast poważny problem i wypowiedział wojnę tym, którzy przyczyniają się do tego, że te “polskie Malediwy” tracą na atrakcyjności.

W opublikowanym poście na Facebooku żartobliwie nazwał turystów “śmieciuchami pospolitymi”. To, co zostawiają po sobie po odwiedzinach w Zakrzówku, woła o pomstę. Ten gatunek, jak stwierdza autor wpisu, “nie potrafi korzystać z najprostszych narzędzi takich jak kosz na śmieci”. 

Otwarcie kąpieliska Zakrzówek 2024

Zakrzówek bez wątpienia jest jednym z najładniejszych akwenów nurkowych w Polsce. Z pobliskich skał rozciąga się panorama Krakowa, co dodatkowo zachęca do odwiedzin. Zbiornik powstał w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia, a obecnie jest jedną z ciekawszych atrakcji, znajdujących się w pobliżu Starego Miasta.

Formalnie sezon kąpielowy w 2024 roku ma rozpocząć się dopiero 19 czerwca, a potrwać do 9 września. Godziny kąpielowe będą wyznaczone na 10:00-18:00. Mimo to, podczas słonecznych, wiosennych dni nie brakuje tam okolicznych mieszkańców i turystów. 

Alert w Krakowie. Zakrzówek opanowany przez “śmieciucha pospolitego”

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie opublikował na Facebooku zdjęcia, ukazujące jak podczas weekendów wygląda kąpielisko. Wszędzie leżą butelki po alkoholu, opakowania i papierki po jedzeniu, czy puste paczki papierosów.

“Alert, obwieszczenie o inwazji wyjątkowo uciążliwego gatunku. Śmieciuch pospolity” - pisze autor. “Nie potrafi korzystać z najprostszych narzędzi takich jak kosz na śmieci. Potrafi taszczyć na długi odległościach znaczne ciężary, po czym zostawiać je bez ładu i składu gdzie popadnie. Zjawisko to nasila się drastycznie w momentach integracji osobniczej” - czytamy. 

Apel do turystów. Atrakcja tonie w śmieciach

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie apeluje do turystów. “Bądźcie czujni, uważnie oceniajcie współtowarzyszy odpoczynku - śmieciuch pospolitus bywa przebiegły, a w gruncie rzeczy jest wyjątkowo żałosny…” - dodaje na koniec autor wpisu.

Źródło: Facebook/Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie