Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Zdjęcia z pustyni obiegły Internet. Zima dotarła nawet tam
Ania Radke
Ania Radke 18.01.2021 12:30

Zdjęcia z pustyni obiegły Internet. Zima dotarła nawet tam

afryka zimą
fot. Facebook/ Karim Bouchetata

Afryka nawet w styczniu zwykle jest znacznie cieplejsza niż inne części świata. W tym roku jedna zima dała się we znaki również na Saharze, gdzie piasek skrył się pod warstwą lodu. Jest to sytuacja niezwykle rzadka, jednak udało się ją uchwycić na zdjęciach.

Zima dotarła nawet do Afryki

Zima objawiła się nie tylko na Saharze, gdzie na piasku pojawiła się cienka warstwa lodu. Również na Bliskim Wschodzie, w Arabii Saudyjskiej, temperatura spadła do –2 st. Celsjusza. Niespodziewanie pustynne miasto Ain Sefra w Algierii także zostało pokryte śniegiem, a termometry pokazały tam –3 st. Celsjusza.

Autorem zdjęć Sahary skutej lodem jest fotograf Karim Bouchetata. W Internecie można znaleźć również fotografie przedstawiające małe, pustynne miasteczko Ain Sefra w Algierii. Widzimy na nich owce wypasające się na ośnieżonych wydmach. Wówczas temperatura sięgała -3 st. Celsjusza.

Mieszkańcy Arabii Saudyjskiej cieszą się jednak z z powodu rzadkich opadów śniegu w regionie Aseer, podobnie jak mieszkańcy Paryża cieszyli się z opadów u siebie. Wspólnie z przebywającymi tam turystami wyszli na pustynię, aby podziwiać niewiarygodne widoki. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce pół wieku temu.

Miasto Ain Sefra znane jest jako „brama wjazdowa na pustynię" i znajduje się na wysokości około 1 tys. m n.p.m. Otoczone jest górami Atlas, gdzie panuje klimat podzwrotnikowy. Opady śniegu czy mrozy są tam zatem niezwykle rzadkim zjawiskiem.

Sahara jest największą gorącą pustynią na Ziemi, obejmuje większość północnej Afryki. Przez ostatnie kilkaset tysięcy lat temperatura i wilgotność zmieniała się tam wielokrotnie. Mimo że obecnie pustynia jest bardzo sucha, to przewiduje się, że za ok. 15 tys. lat obszar ten ponownie się zazieleni.

Pustynia znajduje się na terytoriach 11 państw: Maroka, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu i Sudanu. Z powodu trudnych warunków na jej obszarze zamieszkuje niewiele osób. Najliczniejszym ludem pustyni są Tuaregowie, o których pisaliśmy w osobnym artykule.

Główne miasta Sahary to Kair – Egipt, Trypolis – Libia, Nouakchott – stolica Mauretanii, Tamanrasset, Ouargla, Ouargla, Bechar, Hassi Messaoud, Ghardaia i El Oued w Algierii, Timbuktu w Mali, Agadez w Nigrze oraz Faya-Largeau w Czadzie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Onet

Tagi: Afryka