Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Afryka rozpada się kawałek po kawałku. W jej miejscu ma powstać kolejny ocean
Zuzanna Siwek
Zuzanna Siwek 12.08.2020 23:09

Afryka rozpada się kawałek po kawałku. W jej miejscu ma powstać kolejny ocean

unsplash.com

Naukowcy już od dawna zapowiadają rozpad Afryki. Najnowsze badania pozwoliły im jednak dogłębnie zbadać procesy ruchów płyt tektonicznych. Jak wiadomo, pod terenami Afryki Wschodniej spotykają się trzy płyty tektoniczne, które bardzo powoli się od siebie oddalają. Gdy w końcu odsuną się od siebie wystarczająco, Afryka ma, według naukowców, rozbić się na dwie części, a po czasie w jej miejsce powstanie nowy ocean.

Afryka powoli rozpada się na kawałki. Jak to możliwe? Wiadomo, że Ziemia zmienia się przez cały czas, jednak mało kto pomyślałby, że któryś z kontynentów może zostać zalany wodami oceanu. A jednak – o tym, że tak się dzieje wiemy już z lekcji geografii w szkole.

Afryka się rozpada

Badania na temat płyt tektonicznych kontynentu afrykańskiego są prowadzone od dziesięcioleci. Początek tego procesu możemy oglądać już teraz – w 2006 roku na etiopskiej pustyni powstała szczelina, która obecnie ma 56 kilometrów długości.

Teraz nowoczesne pomiary satelitarne pozwalają badaczom na dokładniejsze obserwacje aktywności związanej z rozpadem kontynentu.

  1. Niebezpieczny trend wśród zakochanych. Robią sobie krzywdę w imię miłości? Wstrząsające zdjęcia zalały internet
  2. Dziennikarka TVP Info nie wytrzymała. Odpowiada na niestosowne wypowiedzi

Powstanie nowy ocean?

Oczywiście, proces rozsuwania się płyt jest bardzo powolny, a jak podkreśla doktorant Christopher Moore z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii, który monitoruje aktywność wulkaniczną na wspomnianej etiopskiej pustyni:

– To jedyne miejsce na Ziemi, w którym można zbadać, jak szczelina między kontynentami zmienia się w szczelinę oceaniczną – czytamy jego słowa na portalu gospodarkamorska.pl.

Według badań naukowców, nowy ocean w miejscu styku płyt tektonicznych powstanie za około 5-10 milionów lat. Kto wie, czy do tej pory na Ziemi będą jeszcze ludzie?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

afryka

ZOBACZ TEŻ: