Turysci.pl
zwiedzanie nawiedzony szpital w otwocku

Fot. Instagram/sk3lto

Najbardziej nawiedzone miejsce na Mazowszu. Jego historia jest straszna

19 Lutego 2020

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Zwiedzanie niektórych miejsc może wywoływać ciarki. Nie tylko wyglądają upiornie i mrocznie, ale przeraża również ich historia. Dokładnie tak jest w tym przypadku.

Zwiedzanie niektórych miejsc na terenie naszego kraju wymaga szczególnej odwagi. Pochwalić się mogą mroczną i bardzo smutną historią, która naprawdę potrafi przerazić. Choć pozornie odstraszają i lepiej do nich nie zaglądać, mają jednak swoich sympatyków. Wielu turystów uwielbia miejsca "z dreszczykiem", które nie mają nic wspólnego ze zwykłymi atrakcjami turystycznymi. 

Zwiedzanie "Zofiówki" może wywoływać ciarki

Nawiedzonych miejsc w naszym kraju jest naprawdę wiele, wyróżnia się zdecydowanie spośród nich jedno - Szpital Psychiatryczny "Zofiówka" w Otwocku niedaleko Warszawy. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce w 1908 roku, kiedy jeszcze znajdował się tam zarówno szpital, jak i sanatorium. Wszystko zmieniło się w czasie okupacji. 

Zofiówka znalazła się wtedy na terenie tzw. getta "Kuracyjnego" w Otwocku, a w jej wnętrzu zaczęły dziać się straszne rzeczy. Było to jedyne miejsce w Guberni, w którym trzymano umysłowo chorych w tym okresie. Jak podają źródła w 1940 roku panował tam przeraźliwy głód oraz okropne warunki życia. Miejsce to szybko zaczęło się przepełniać, a po roku żyło tam już około 350 chorych pacjentów, dla których nie wystarczało miejsca. Najgorsze jednak dopiero miało się zacząć. 

Podczas II Wojny Światowej doszło tam do przerażającej rzezi. W murach budynku zginęło około 140 chorych osób i mówi się, że to właśnie ich duchy straszą tam do tej pory. Choć po wojnie leczono w nim jeszcze gruźlicę, a potem przyjmowano pacjentów ze schorzeniami neuropsychiatrycznymi, ostatecznie ośrodek został zamknięty. Dzisiaj popada w ruinę i rozbudza wyobraźnię turystów, którzy mają odwagę się zapuścić w te tereny. 

Fot. Instagram/sk3lto

Źródło: ChilliZET

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >