WizzAir potwierdza. Będzie nowa trasa z Polski
Z tego artykułu dowiesz się:
O szczegółach połączenia z Zaporożem
Co można zobaczyć w mieście
Jaka jest największa atrakcja regionu
WizzAir nie ograniczył swojej siatki połączeń tak bardzo jak główny konkurent, Ryanair. W dodatku planuje już regularne rejsy na wiosnę do nowej bazy na Ukrainie. Już w marcu zyskamy bezpośrednie połączenie z Zaporożem.
Fot. Zaporoże/ unsplash.com/ Ilya Pavlov
WizzAir otwiera nowy kierunek
O 12:40 we wtorek 30 marca z katowickich Pyrzowic wystartuje pierwszy samolot do Zaporoża. Połączenia ze wschodnią Ukrainą będą realizowane dwa razy w tygodniu - we wtorki i soboty.
Lot między tymi miastami planowo ma trwać 2 godziny i 5 minut, więc dosłownie chwila dzieli nas od wspaniałych atrakcji, które nie są jeszcze tak popularne jak te na zachodzie Europy.
Już wcześniej WizzAir uruchomił połączenie między Zaporożem a Krakowem, jednak w okresie pandemii je zawiesił. Obecnie nie jest ono dostępne w systemie rezerwacyjnym, więc można wnioskować, że Katowice zastąpiły małopolskie lotnisko.
Co można zobaczyć w Zaporożu?
Początek miasta związany jest z rosyjską twierdzą, która miała chronić region przed najazdami Tatarów krymskich oraz Turków. Twierdza Aleksandrowska została zbudowana w 1770 r., a 36 lat później otrzymała prawa miasta powiatowego.
Wokół niej powstały osiedla imigrantów, którzy przybywali z terenów Prus, m.in. Gdańska, Grudziądza i Elbląga. Do dziś przetrwały niektóre obiekty wybudowane przez mennonitów (wyznawców odłamu chrześcijaństwa, który narodził się w Holandii), m.in. Szkoła dla dziewcząt ozdobiona elementami holenderskiego renesansu i późnego baroku.
Najciekawszym miejscem jest wyspa Chortyca, gdzie znajdziemy muzea i pozostałości po siedzibie Kozaków. To także najlepszy punkt widokowy na panoramę miasta, ulokowanego nad Dnieprem.
Fot. Pocztówka z Zaporoża/ commons.wikimedia.org/Hatecreator/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en
Wyspa Chortyca
Miasto obejmuje wyspę odnogami Nowego i Starego Dniepru. Chortyca ma 12 km długości i 2 km szerokości, a ze stałym lądem połączona jest dwoma mostami. Na północnej, skalistej części wyspy, znajduje się muzeum historyczno-kulturalne „Zaporoska Sicz”.
Muzeum jest zrekonstruowanym bastionem Kozaków Zaporoskich i prezentuje wszystkie aspekty życia kozaków w obozach wojskowych. To niesamowita podróż w czasie, która przywołuje na myśl sceny z „Ogniem i Mieczem".
W tej chwili nie mamy możliwości wjazdu na teren Ukrainy bez okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa i poddania się samoizolacji. Jest szansa, że na wiosnę Polska zostanie wpisana na zieloną listę, dzięki czemu loty z WizzAirem będą dla nas szansą na wspaniałą wycieczkę do Zaporoża.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Źródło: Fly4free, Wikipedia