Turysci.pl > Polska > Wizz Air zmienia datę premiery nowej trasy z Polski. Ma poważny problem
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 07.04.2023 07:22

Wizz Air zmienia datę premiery nowej trasy z Polski. Ma poważny problem

Wizz Air
Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Wizz Air jeszcze w styczniu zapowiedział premierę nowej trasy z Polski, która miała szansę stać się prawdziwym hitem tegorocznych wakacji. Podróżnicy mogliby z Katowic polecieć do Erywania, stolicy Armenii, a stamtąd ruszyć w głąb kraju. Niestety nowe połączenie od samego początku przynosi sporo problemów.

Lotnisko w Katowicach ma za sobą nie najlepszą passę. Z danych za 2022 rok wynika, że był to czwarty największy port lotniczy w Polsce, a do trzeciego Gdańska zabrakło mu bardzo niewiele. Niestety w 2023 roku ze współpracy z portem zrezygnowały Turkish Airlines, a przyszłość połączenia z Erywaniem jest bardzo niepewna.

Wizz Air poleci z Polski do Armenii? Na pewno nie w kwietniu

Pod koniec stycznia Wizz Air wraz z portem w Katowicach zapowiedziały otwarcie nowej trasy ze Śląska do Erywania. Pierwsze samoloty miały wystartować już 29 kwietnia, a bilety trafiły do sprzedaży. Na plany otwarcia nowej trasy jednak bardzo szybko zareagował Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Urzędnicy poinformowali, że Wizz Air nie posiada odpowiednich uprawnień, aby  uruchomić nowe połączenie. Przewoźnik informował, że dokumenty zostały już złożone, a otrzymanie zgody to tylko formalność, dlatego data premiery nowego połączenia nie jest zagrożona. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest tak oczywista, ponieważ w czwartek 6 kwietnia oficjalnie przełożono premierę nowej trasy na 2 lipca 2023 roku.

Wizz Air apeluje do ULC

W związku z przedłużającą się procedurą administracyjną węgierskie linie lotnicze zaapelowały do ULC o przyznanie uprawnień. “Głęboko wierzymy, że polski regulator dołoży wszelkich starań, aby w najbliższym czasie dokumenty złożone przez Wizz Air zostały zaakceptowane, a tym samym polscy pasażerowie mogli podróżować na nowej trasie” - podkreślił Wizz Air.

Przełożenie daty premiery nowego połączenia to również problem dla pasażerów, którzy zakupili już bilety. Wizz Air ma dla nich kilka propozycji na rozwiązanie tej niełatwej sytuacji. 

“Pasażerowie, których rezerwacji dotyczą zmiany w rozkładzie lotów, są informowani na bieżąco i mają możliwość skorzystania z bezpłatnej zmiany rezerwacji, uzyskania pełnego zwrotu kosztów lub 120 proc. pierwotnej wartości rezerwacji w formie punktów na koncie Wizz. Pasażerowie, którzy dokonali rezerwacji za pośrednictwem biur podróży, w tym internetowych biur podróży, powinni skontaktować się z firmą, w której kupili bilety” - oświadczył Wizz Air.

Loty do Armenii nową trasą na Kaukaz

Jak na razie osoby chcące lecieć z Polski do Erywania nie mają zbyt dużego wyboru. Jedyną opcją na bezpośrednie połączenie jest podróż z warszawskiego Lotniska Chopina na pokładzie PLL LOT. 

Katowice miały być pierwszym lotniskiem regionalnym, które zaoferuje podróżnym taką trasę i to na pokładzie tanich linii lotniczych. Dodajmy, że loty do Armenii będą już drugim kierunkiem na Kaukaz ze Śląska. W ofercie portu są już bowiem regularne loty do Gruzji.