Wakjacje w czasach prlStiopa CC BY-SA 3.0 wikipedia.org

Wakacje w PRL-u nie mogły się obyć bez dwóch ważnych rzeczy. Dziś mało kto o nich pamięta

Wakacje przez wielu są najbardziej wyczekiwanym czasem w roku. W końcu można odpocząć od szarej rzeczywistości i wyjechać w piękne miejsce. Mało kto jednak pamięta, jak wyglądały kiedyś. Wtedy 2 rzeczy były obowiązkowe, bez nich nikt się nie ruszał na urlop.

Wakacje zazwyczaj dobrze się kojarzą. Dzieci odpoczywają od szkoły, temperatura zazwyczaj sprzyja, a podróżnicy mogą w końcu oddać się swojej pasji. Niemal zawsze letnie miesiące są pełne pięknych wspomnień. Warto się jednak zastanowić, jak przez ostatnie dekady zmienił się sposób, w jaki Polacy spędzają najbardziej gorący okres w roku. Dziś niemal każdy chce wyjechać do egzotycznego kraju, mają ogromne bagaże i spore wymagania. Nieraz konieczne jest wzięcie pokaźnego kredytu. W czasach PRL-u wyglądało to zupełnie inaczej.

Niewyobrażalna tragedia na polskiej plaży. Niestety, nic nie dało się zrobićNiewyobrażalna tragedia na polskiej plaży. Niestety, nic nie dało się zrobićCzytaj dalej

Wakacje w czasach PRL

Wypoczynek na wczasach w czasach komuny znacznie różnił się od dzisiejszego. Wtedy nikt nie chciał się chwalić pakietem all inclusive czy wykwintnymi potrawami. Niemal każdemu wystarczyło opakowanie mielonki turystycznej i oranżada. Jednak to nie te elementy były podstawowe. Chyba każdy pamięta, że wówczas całe rodziny jeździły niepozornym maluchem w długie trasy i nikt nie narzekał na brak miejsca. To jednak nie wszystko.

Zamiast drinków z paraloską każdy wczasowicz był zaopatrzony w zapas napojów wyskokowych. Jeśli nie bimber to tradycyjna czysta wódka. Niemal każdy Polak dbał, by w podróż zabrać pokaźny zapas. Jak na dzisiejsze standardy oczekiwania wydają się bardzo niskie. W zasadzie tyle wystarczało, by śwetnie się bawić do samego rana. Do dziś wiele osób wspomina z uśmiechem sentymentu dawny klimat, gdy tak niewiele potrzeba było do szczęścia.

Wakacje w zakładach pracy

W czasach komuny niezwykle popularne było organizowanie wakacji w ośrodkach zakładów pracy. Bardzo często pracodawcy proponowali swoim pracownikom taki sposób na spędzenie urlopu. Warto pamiętać, że nie były to specjalnie wygodne warunki, a wiele osób musiało korzystać ze wspólnej łazienki czy radzić sobie w wszechobecną wilgocią. Były za to inne udogodnienia, takie jak kręgielnia czy basen. Dzieci natomiast mogły korzystac z placów zabaw.

Dzisiaj grzeje: 1. Jak odróżnić COVID-19 od zwykłego przeziębienia? Jest jeden niezwykle prosty sposób, nie potrzeba sprzętu
2. Wybuch wstrząsnął miastem na Pomorzu. Wiadomość obiegła media
3. Polacy ruszyli po zwolnienia lekarskie. Ale wcale nie do internisty

Dziś raczej taki spośób spędzania czasu raczej nie cieszyłby się dużym zainteresowaniem. Gusta Polaków znacznie się zmieniły, a za niewielkie pieniądze można spoędzić czas w wielu atrakcyjnych turystycznie miesjach. Oczywiście, możliwości także są o wiele większe niż były wtedy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVP przekazało pilną informację w sprawie finału Ligi Mistrzów. Nadejdą wielkie zmiany, część fanów będzie niezadowolona
  2. Mandat w wysokości nawet 5 tys. zł. Nowe przepisy nie ominą nikogo
  3. Ogłoszono pomarańczowy alert dla połowy kraju. Niestety, okropne wieści dla wszystkich na urlopie
  4. Niestety, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło. Chodzi o Kraków, zagrożenie jest ogromne
  5. Opublikowała zdjęcie z wycieczki i przeraziła internautów. Zauważyli druzgoczący szczegół, jak mogła nie zauważyć?
  6. Wsiadła do PKP z dwoma psami. Konduktorzy nie mieli dla niej litości, wezwano policję

Źródło: Super Express

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł