Turysci.pl
Wakjacje w czasach prl

Stiopa CC BY-SA 3.0 wikipedia.org

Wakacje w PRL-u nie mogły się obyć bez dwóch ważnych rzeczy. Dziś mało kto o nich pamięta

20 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Sara Osiecka

Udostępnij:

Wakacje przez wielu są najbardziej wyczekiwanym czasem w roku. W końcu można odpocząć od szarej rzeczywistości i wyjechać w piękne miejsce. Mało kto jednak pamięta, jak wyglądały kiedyś. Wtedy 2 rzeczy były obowiązkowe, bez nich nikt się nie ruszał na url

Wakacje zazwyczaj dobrze się kojarzą. Dzieci odpoczywają od szkoły, temperatura zazwyczaj sprzyja, a podróżnicy mogą w końcu oddać się swojej pasji. Niemal zawsze letnie miesiące są pełne pięknych wspomnień. Warto się jednak zastanowić, jak przez ostatnie dekady zmienił się sposób, w jaki Polacy spędzają najbardziej gorący okres w roku. Dziś niemal każdy chce wyjechać do egzotycznego kraju, mają ogromne bagaże i spore wymagania. Nieraz konieczne jest wzięcie pokaźnego kredytu. W czasach PRL-u wyglądało to zupełnie inaczej.

Wakacje w czasach PRL

Wypoczynek na wczasach w czasach komuny znacznie różnił się od dzisiejszego. Wtedy nikt nie chciał się chwalić pakietem all inclusive czy wykwintnymi potrawami. Niemal każdemu wystarczyło opakowanie mielonki turystycznej i oranżada. Jednak to nie te elementy były podstawowe. Chyba każdy pamięta, że wówczas całe rodziny jeździły niepozornym maluchem w długie trasy i nikt nie narzekał na brak miejsca. To jednak nie wszystko. 

Zamiast drinków z paraloską każdy wczasowicz był zaopatrzony w zapas napojów wyskokowych. Jeśli nie bimber to tradycyjna czysta wódka. Niemal każdy Polak dbał, by w podróż zabrać pokaźny zapas. Jak na dzisiejsze standardy oczekiwania wydają się bardzo niskie. W zasadzie tyle wystarczało, by śwetnie się bawić do samego rana. Do dziś wiele osób wspomina z uśmiechem sentymentu dawny klimat, gdy tak niewiele potrzeba było do szczęścia. 

Wakacje w zakładach pracy

W czasach komuny niezwykle popularne było organizowanie wakacji w ośrodkach zakładów pracy. Bardzo często pracodawcy proponowali swoim pracownikom taki sposób na spędzenie urlopu. Warto pamiętać, że nie były to specjalnie wygodne warunki, a wiele osób musiało korzystać ze wspólnej łazienki czy radzić sobie w wszechobecną wilgocią. Były za to inne udogodnienia, takie jak kręgielnia czy basen. Dzieci natomiast mogły korzystac z placów zabaw. 

Dziś raczej taki spośób spędzania czasu raczej nie cieszyłby się dużym zainteresowaniem. Gusta Polaków znacznie się zmieniły, a za niewielkie pieniądze można spoędzić czas w wielu atrakcyjnych turystycznie miesjach. Oczywiście, możliwości także są o wiele większe niż były wtedy. 

Źródło: Super Express

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >