Turysci.pl
fot. materiały reklamowe

fot. materiały reklamowe

Ubezpieczenie turystyczne – 10 powodów, dlaczego warto!

3 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kamil Olek

Na wakacje wyjeżdżamy czasem w lekkim stresie, który przegrywa jednak z ogromem ekscytacji i ogólnej euforii. Nowe miejsca, przygoda, relaks. Czy może wydarzyć się coś złego? Teoretycznie nie powinno. Ale czasem nawet błaha niedyspozycja potrafi nas wyłączyć z kawałka urlopu. Jeśli do tego dojdzie konieczność płacenia za służbę zdrowia gdzieś daleko od naszego kraju, mamy już komplet nieszczęść. W wielu miejscach na świecie jest to bardzo spory wydatek. Czy da się coś z tym zrobić? Owszem. Trzeba unikać kłopotów. Ale jeśli kłopoty mogą nas i tak znaleźć, lepiej mieć porządne ubezpieczenie turystyczne. Poznaj 10 powodów, dla których warto je kupić! 

1. Pomoc medyczna w razie wypadku lub choroby

Na wakacjach może nam się zdarzyć nagła infekcja, zatrucie, poważniejszy uraz taki jak na przykład złamanie będące następstwem nieszczęśliwego wypadku. Złamana noga, zwichnięta kostka, złamany nos, poparzenie - te i wiele innych sytuacji będą wymagać od nas natychmiastowego działania, jednak nie zawsze jest to proste. Koszty wizyty w placówkach medycznych za granicą potrafią nas bardzo nieprzyjemnie zaskoczyć. Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne pomoże nam nie tylko w organizacji wizyty u lekarza, pokryciu kosztów niezbędnego leczenia, ale też w transporcie medycznym do innego szpitala.

2. Opóźniony lub odwołany lot

Czy to nasza wina, że przez opóźniony lub odwołany lot będziemy mieć popsuty kawałek wakacji? Absolutnie nie. Czy mamy na to wpływ? Niestety, nie. Jednak dzięki uprzedniemu wykupieniu ubezpieczenia turystycznego będziemy mieli zagwarantowany zwrot kosztów, a nawet zapewniony nocleg na wypadek dużego opóźnienia.

3. Zgubiony lub zniszczony bagaż

Zgubiony lub zniszczony bagaż zdarza się nie tylko przy łączonych, dalekich lotach, ale również na trasach krótkich. Wyobraźmy sobie, że dojeżdżamy na miejsce i okazuje się, że naszego bagażu nie ma lub jego element (sprzęt sportowy, wózek dziecka) został uszkodzony. Komunikowanie się z liniami lotniczymi i szukanie winnego czy proste rozwiązanie pod postacią skorzystania z ubezpieczenia, które wcześniej wykupiliśmy? Jak to wygląda w praktyce? Gdy bagaż się spóźnia (minimum 6 godzin) ubezpieczyciel odda nam nawet do 2000 zł, które wydamy na najbardziej potrzebne rzeczy (jedzenie, kosmetyki, szczoteczkę do zębów, ubrania). Gdy całkowicie go tracimy lub jest zniszczony, otrzymujemy kwotę nawet do 5000 zł. 

4. Wyrządzone przez Ciebie szkody – OC

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej stanowi rodzaj parasola ochronnego nad nami i naszymi finansami, jeśli zdarzy się sytuacja, że coś zostanie uszkodzone z naszej winy. Jeśli na przykład zarysujemy lakier na drogim samochodzie zaparkowanym pod hotelem, uszkodzimy wypożyczony sprzęt sportowy lub dokonamy innych zniszczeń, ubezpieczyciel pokryje koszty szkód. Niektóre firmy ubezpieczeniowe pokrywają nawet do 1 000 000 zł.

5. Skrócone lub odwołane wakacje

Cóż złego może się zdarzyć, co mogłoby nam skrócić lub całkowicie odwołać wypoczynek? Sytuacji hipotetycznych jest mnóstwo. Oto niektóre z nich:

  • Śmierć bliskiej osoby (zwykle firmy ubezpieczeniowe, biorą pod uwagę okres 45 dni przed urlopem).

  • Nagła choroba lub wypadek, które uniemożliwią pełne skorzystanie z urlopu.

  • Choroba bliskiej osoby lub dziecka.

  • Wezwanie do sądu, którego termin pokryje się z okresem przebywania na wakacjach.

  • Powikłania związane z ciążą.

Jeśli przydarzy się nam któraś z tych okoliczności, nie stracimy pieniędzy, które wpłaciliśmy na nasze wymarzone wakacje, dostając od ubezpieczyciela odszkodowanie.

6. Problem z samochodem

Współcześnie nawet nowe auto, niedawno odebrane prosto z salonu może się popsuć. Wybierając się na wakacje samochodem warto wybrać Assistance Samochodowy w ramach ubezpieczenia turystycznego. Ubezpieczyciel może nam zorganizować nie tylko odholowanie do najbliższego warsztatu, ale nawet naprawę na miejscu. A jeśli cały proces będzie musiał potrwać dłużej, możemy być zakwaterowani w pobliskim hotelu. Wówczas podejmiemy decyzję, czy chcemy auto zastępcze, którym będziemy kontynuować podróż, czy może poczekamy na naprawę naszego. 

ubezpieczenie turystyczne

fot. materiały reklamowe

7. Niebezpieczne sytuacje i akcje ratownicze

Czy wiecie, że nie wszędzie jest jak w Polsce i nie wszędzie akcje ratownicze są dostępne za darmo i dla wszystkich?  Co więcej, w większości krajów płaci się za to ogromne pieniądze. Przylot helikoptera, czy przypłynięcie łodzi ratunkowej potrafi sporo kosztować. W takich sytuacjach, jeśli jesteśmy ubezpieczeni, nie musimy przejmować się ogromnymi rachunkami. Wszystko zostanie pokryte przez firmę ubezpieczeniową. 

8. Sport na wakacjach

Wakacje często wiążą się ze smakowaniem wielu różnych aktywności, których nie próbowaliśmy nigdy wcześniej lub kontynuacji naszych stałych aktywności sportowych. Narty wodne, deska surfingowa, jazda na skuterze wodnym, sporty zimowe, wspinaczka wysokogórska, to tylko niektóre z nich. Podczas uprawiania tych i innych sportów mogą się nam przydarzyć kontuzje lub urazy, a w przypadku odpowiedniego skonfigurowania ubezpieczenia turystycznego jesteśmy w pełni chronieni i w razie problemów mamy zapewnione leczenie oraz transport.

9. Pomoc tłumacza

Gdyby się nam coś przytrafiło i sytuacja wymagałaby od nas porozumienia się z lokalnymi władzami lub urzędami, ciężko by nam było znaleźć tłumacza na miejscu i jeszcze go opłacić. W ramach pomocy Assistance ubezpieczyciel zapewni nam odpowiednie wsparcie i zorganizuje tłumacza.

10. Transport medyczny

Transport medyczny dzieli się na kilka aspektów. Może wiązać się z transportem z miejsca zdarzenia (na przykład wypadku) do najbliższego szpitala. Może wiązać się z przeniesieniem do lokalizacji, w której możemy być wyleczeni na odpowiednim poziomie. Może również oznaczać specjalistyczny, medyczny transport do Polski, jeśli będzie to wymagane. Organizacja takiego na własną rękę to ogromne koszty, o które nie musimy się martwić, posiadając ubezpieczenie turystyczne.

Odpowiednio dobrana Pomoc Assistance gwarantuje nam nie tylko ogólną organizację trudnych spraw, ale również (na przykład) opiekę nad dziećmi. Zastanówmy się, na spokojnie, co by nas mogło interesować, przeanalizujmy różne scenariusze, poczytajmy OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) i zdecydujmy się na warianty najlepsze dla nas. 

Kamil OlekAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Najgorsze zachowania turystów na wakacjach. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Czytaj więcej >

Polska

Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem

Czytaj więcej >

Polska

Na termometrach ponad 30 stopni. IMGW ostrzega przed upałami i burzami

Czytaj więcej >

Polska

Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

Czytaj więcej >

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >