Turysci.pl
TVN ostrzega Polaków

Fot. screen/mapy.meteo.pl

TVN pilnie alarmuje, zacznie się dziś z samego rana, potrwa do 6:00 w sobotę. Lepiej odwołać wszystkie wyjazdy

30 Października 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

TVN alarmuje mieszkańców Polski. Wszystko zacznie się już dziś rano, a skończy dopiero w sobotę o 6:00. W tym czasie lepiej zostać w domu, a wszelkie wyjazdy odwołać. Sytuacja może być niebezpieczna w niemal całym kraju.

TVN przekazał ostrzeżenie dla Polaków. Sytuacja w większości kraju zrobi się niebezpieczna, może dojść do zagrożenia zdrowia i życia. Zdecydowanie lepiej nie opuszczać domu i nie wychodzić bez potrzeby. Alarm obowiązuje od piątku 30 października rano aż do 6:00 rano w sobotę 31 października.

TVN: utrudnienia w Polsce. Lepiej uważać

TVN Meteo poinformowało, że w Polsce wystąpią utrudnienia z powodu warunków pogodowych. Wydano ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed intensywnymi opadami deszczu. Mogą pojawić się także gęste mgły.

Meteorolodzy zapowiadają opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Przewidują, że ich wysokość wyniesie od 25 do 35 litrów wody na metr kwadratowy. Alarmy będą ważne do godziny 6:00 w sobotę.

Prognoza zagrożeń wskazuje, że w piątek mogą pojawić się również gęste mgły. Alarmy mają dotyczyć następujących województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Na niesprzyjające warunki pogodowe powinni zwrócić uwagę przede wszystkim kierowcy. Widzialność będzie ograniczona do 100 metrów, a więc trzeba być ostrożnym podczas prowadzenia samochodu. W innym przypadku może dojść do tragedii.

W sobotę pogoda także będzie sprawiać figle. Mają pojawić się gęste mgły, których należy spodziewać się w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, opolskim i dolnośląskim. Tego dnia widzialność może być ograniczona do 100-200 metrów.

W niedzielę pogoda będzie już bardziej sprzyjać, ale nie wszędzie. Mieszkańcy jednego z województw muszą przygotować się na gęstą mgłę i widzialność ograniczoną do 100 metrów. Mowa o województwie lubelskim. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia. Co to znaczy?

Jak czytamy na stronie internetowej IMGW, ostrzeżenia te oznaczają warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Utrudnione może być też prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników.

Należy spodziewać się również utrudnień, które wynikają z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zaleca się zachowanie ostrożności, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji.

Czym jest prognoza zagrożeń? 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje definicję, która mówi, że prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Źródło: TVN Meteo

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >