Turysci.pl
statek titanic rocznica

fot. wikipedia.org/ U.S. NARA/public domain

108 lat temu rozpoczął się najtragiczniejszy rejs świata, którzy przeszedł do historii

10 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Statek, który w momencie stworzenia uważany był za niezatapialny, dokładnie 108 lat temu wyruszył w swoją pierwszą i ostatnią podróż. Niesamowita historia Titanica do dziś inspiruje twórców.

Dzisiaj, dokładnie 108 lat temu, w swój pierwszy i ostatni rejs wyruszył Titanic - statek, który został okrzyknięty przez twórców "niezatapialnym". Do katastrofy doszło już po kilku dniach rejsu - w nocy z 14 na 15 kwietnia, a parowiec tonął przez 3 godziny.

Niezatapialny statek wyruszył w ostatni rejs

W momencie wodowania, w 1911 roku, Titanic był drugim co do wielkości parowcem na świecie. Wrażenie jego wielkiej siły i mocy sprawiały cztery ogromne kominy, jednak tak naprawdę jeden z nich był tylko atrapą postawianą dla wywołania sztucznego wrażenia.

Titanic składał się z kilku pokładów, z czego każdy oznaczony był inną literą alfabetu - na poziomie A znajdowały się przede wszystkim salony wypoczynkowe klasy I, na B i C mieściły się kabiny i apartamenty najwyższej klasy oraz pomieszczenia do dyspozycji pasażerów z klasy II.

Na poziomie D znajdowały się jadalnie dla pasażerów I i II klasy. W najniższych partiach statku, czyli na pokładach E, F i G ulokowano pomieszczenia i kabiny klasy II i III oraz załogi. Niżej umieszczono już tylko kotłownie maszynownie i ładownie.

Pasażerowie najwyższej klasy mogli do woli korzystać z salonów wypoczynkowych, restauracji, kawiarni, czytelni, klubu dyskusyjny, basenu, łaźni tureckiej, siłowni, salonu fryzjerskiego oraz ciemni fotograficznej. Apartamenty na statku urządzone były między innymi w stylu Ludwika XVI, stylu empire czy stylu nowoholenderskim.

Dużo mniejszą uwagę poświęcono kwestii bezpieczeństwa. Na statku znajdowały się szalupy ratunkowe mogące pomieścić jedynie połowę pasażerów. Mimo że w początkowej propozycji miało znaleźć się 48 szalup, ostatecznie zdecydowano się na 20, uznając je za "niepotrzebne i zaśmiecające pokład".

- Poświęciliśmy dwie godziny na dyskusję o dywanach w kabinach pierwszej klasy i 15 minut na problem szalup ratunkowych - powiedział Alexander Carlisle, późniejszy dyrektor stoczni Harland and Wolff.

Góra lodowa została zauważona przez załogę 14 kwietnia 1912 roku o godzinie 23:40. W jednej chwili została wydana komenda o odwrocie, jednak nastąpiło to zbyt późno. Od zauważenia góry lodowej do momentu zderzenia minęło około 37 sekund. Po trzech godzinach statek całkowicie znalazł się pod wodą.

W katastrofie zginęło około 1,5 tysiąca osób, w tym niemal 80 proc. załogi - między innymi kapitan Smith, pierwszy oficer Murdoch, wszyscy mechanicy, radiotelegrafista Philips i cała orkiestra kierowana przez Wallace’a Hartleya, która aby zapobiec panice pasażerów, grała do samego końca.

Różne źródła podają inną liczbę ocalałych. Według amerykańskich danych przeżyło 1517 pasażerów, według brytyjskich - 1503. Najnowsze statystyki wskazują jednak, że uratowały się tylko 704 osoby. Rozbitków z szalup uratował statek Carpathia, który jako pierwszy dotarł na miejsce katastrofy.

Wrak Titanica został odnaleziono 1 września 1985 roku. Statek został uznany za mogiłę i zdecydowano pozostawić go sam sobie i nie poddawać żadnej dodatkowej eksploracji. Pozostawiono tam jedynie tablicę upamiętniającą katastrofę.

Prywatne firmy widząc możliwość zysku zdecydowały się jednak na eksplorację statku. W latach 1987-2004 z Titanica wydobyto ponad 5,5 tysiąca przedmiotów i elementów wyposażenia.

Na podstawie historii "niezatapialnego" parowca powstało około 20 filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym laureat 11 Oscarów w reżyserii Jamesa Camerona z 1997 roku. Motyw pojawił się również w wielu piosenkach, między innymi hicie zespołu Lady Pank oraz literaturze - przede wszystkim Daniela Allena Butlera pt. Niezatapialny. Tajemnica Titanica.

źródło: onet.pl

Podobne artykuły

jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >
kobieta podróż

Na topie

5 kierunków, gdzie kobiety mogą czuć się bezpiecznie. Idealne miejsca na swobodną wycieczkę z przyjaciółką

Czytaj więcej >