Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Polacy od lat marzą o podróży do tego kraju. Słońce wschodzi i zachodzi tam o tej samej porze
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 28.01.2024 18:26

Polacy od lat marzą o podróży do tego kraju. Słońce wschodzi i zachodzi tam o tej samej porze

Plaża
Fot. Canva

“Pura vida” (czyste życie) to filozofia, jaką kierują się tamtejsi mieszkańcy. Jeszcze kilka lat temu w rankingu Happy Planet Index Kostaryka zajmowała pierwsze miejsce w kategorii najszczęśliwszego kraju świata. Ludzie są tam serdeczni, uprzejmi i wyluzowani. Niezależnie od okoliczności, starają się zachować pogodę ducha. Kraj posiada bogate dziedzictwo kulturowe z licznymi zabytkami, a także zapierającymi dech w piersiach widokami. Dla niektórych podróż tam to spełnienie marzeń.

Inni z kolei wolą unikać Kostarykę szerokim łukiem. Dlaczego? Ostatnie czasy pokazują, że niebezpieczeństw czyhających na turystów z każdym dniem jest coraz więcej. 

Kraj wulkanów, lasów i wybrzeży. Kostaryka zachwyci każdego turystę

Kostaryka to kraj wyżynno-górski, położony w strefie aktywności sejsmicznej, w związku z czym nie brakuje tam licznych wulkanów, w tym także aktywnych. Znajduje się w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego wynosi 1290 km i między innymi to właśnie skłania turystów do podróży, ale nie tylko.

Kostaryka, a dokładniej Republika Kostaryki to kraj każdemu znany, chociażby z filmów przyrodniczych. Zachwyt wzbudza też tamtejsza roślinność i egzotyczny klimat. Oprócz wulkanów są też piękne parki narodowe, lasy deszczowe i inne atrakcje, które przyciągną każdego turystę. Językiem urzędowym jest tam hiszpański, z kolei walutą jest colon. Cały kraj dzieli się na siedem prowincji: Alajueala, Cartago, Guanacaste, Heredia, Limon, Puntarenas i San Jose, czyli stolica Kostaryki. 

Najlepsze atrakcje Kostaryki. To warto zwiedzić

Jedną z ciekawszych atrakcji są wiszące mosty, z których można podziwiać wspaniałą egzotyczną przyrodę. Najbardziej znany i najchętniej odwiedzany teren to Mistico Park, gdzie zbudowano aż 16 mostów. Spacer po nich gwarantuje niezapomniane przeżycia. Żyje tam 350 gatunków ptaków, 120 gatunków ssaków i 700 gatunków roślin. Ogromne wrażenie robi też wulkan Arenal, czyli prawdziwa ikona Kostaryki. Wprawdzie do krateru zajrzeć nie można, ale zamiast tego warto wybrać się na trekking po polach lawowych. Będąc przy tematyce wulkanów, na liście zwiedzania nie może zabraknąć też gorących źródeł wokół Parku Narodowego Wulkanu Arenal.

Inne atrakcje warte odwiedzenia to: kostarykańskie plantacje kawy, których tam nie brakuje, Park Narodowy Monteverde, Park Narodowy Manuel Antonio, Park Narodowy Tortuguero, półwysep Nicoya, Park Narodowy Wulkanu Tenorio, miasto Liberia czy wulkan Cerro Chato.

Kiedy polecieć do Kostaryki? Ile kosztuje wycieczka?

Zwolennicy ciepłej, a niekiedy upalnej pogody powinni postawić szczególnie na miesiące: luty, marzeń i kwiecień. To właśnie wtedy w kraju jest najcieplej. Lipiec także okazuje się wskazany, bowiem wówczas woda jak najbardziej nadaje się do kąpieli. Od maja do listopada z kolei w Kostaryce panuje pora deszczowa. Zwykle występują wtedy popołudniowe, obfite, lecz dość krótkie opady. Warto wiedzieć, że wybrzeże Morza Karaibskiego z reguły jest bardziej deszczowe niż wybrzeże Oceanu Spokojnego. Średnia temperatura latem wynosi ok. 23 stopni, zimą jest bardzo podobnie.

Bilety lotnicze kosztują średnio ok. 3 tys. złotych, a lot jest dość długi, bowiem trwa nawet kilka godzin z jedną przesiadką. Z kolei tygodniowy pobyt na wakacjach all inclusive kosztuje ok. 13 tys. złotych i więcej, a większość wycieczek rozpoczyna się lotem z Berlina. 

Bezpieczeństwo w Kostaryce. Na co turyści muszą uważać?

Kostaryka, choć skrywa mnóstwo perełek turystycznych i miejsc do zwiedzania jest tam naprawdę sporo, to jednak nie należy do najbezpieczniejszych krajów. Obecnie zmaga się z wysokim wskaźnikiem zabójstw, dlatego też turyści powinni kilka razy zastanowić się nad podróżą. Nie brakuje tam napaści z bronią, nawet w biały dzień, a to wszystko przez gangi narkotykowe. 

Podczas pobytu wieczorami zaleca się pozostać w hotelu i nie spacerować po ulicach czy też przemieszczać się między miastami. Afiszowanie się wartościowymi przedmiotami czy pieniędzmi także nie jest wskazane. Unikać należy uboższych dzielnic San Jose, ponieważ tam głównie działają grupy przestępcze.