Polacy nie pojada na nartyFot. unsplash.com/Boxed Water Is Better

Od jutra nowe obostrzenia. Zmiany w zasadach działania hoteli

Polacy już od dawna wiedzą o kolejnych ograniczeniach, które zostaną wprowadzone po świętach. Lepiej pamiętać o wszystkim, zanim ruszymy na wycieczkę. Czeka nas wyjątkowo trudny okres, który praktycznie uniemożliwi uprawianie turystyki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na jakich zasadach będą działały hotele
  • jakie obiekty zostaną zamknięte
  • o czym trzeba pamiętać wyjeżdżając za granicę

Chociaż restrykcje związane z pandemią są wprowadzane we wszystkich krajach, Polacy wyjątkowo źle znoszą zaciskanie pasa. Ograniczenia w podróżowaniu wywołały falę protestów wśród turystów, a przede wszystkim przedsiębiorców, którzy stracili możliwość wykonywania swojej pracy. Od poniedziałku czeka nas spora zmiana.

Obiekty noclegowe prawie nikogo nie przyjmą

O kwarantannie narodowej usłyszeliśmy w połowie grudnia, gdy wiele osób miało już zarezerwowane wyjazdy na narty. Wtedy też dowiedzieliśmy się, że dzieci będą miały zakaz wychodzenia z domu w ciągu dnia, a tym samym nie pobawią się na świeżym powietrzu bez opieki dorosłego.

Od 28 grudnia wszelkie obiekty nie będące niezbędnymi do życia zostaną zamknięte. Pozostaną tylko spacery po niedalekiej okolicy w maseczkach. Żeby je zdjąć trzeba dotrzeć do lasu lub parku.

Największym problemem dla turystów jest zamknięcie obiektów noclegowych. Do tej pory istniała furtka w postaci wyjazdów służbowych, lecz była nadużywana, przez co rząd podjął decyzję o zablokowaniu jej. Hotele mogą liczyć jedynie na takich gości, jak zawodowi sportowcy, medycy, załogi samolotów czy kierowcy transportu drogowego.

Rekreacja ograniczy się do spacerów

Zamknięte obiekty noclegowe nie pozwalają na długie wyjazdy, lecz nawet jednodniowe wycieczki dla wielu osób utraciły sens. W czasie trwania kwarantanny narodowej obiekty sportowe, takie jak baseny, aquaparki, siłownie, kluby fitness a nawet ośrodki narciarskie, będą musiały pozostać zamknięte.

Wyciągi narciarskie nie ruszą nawet podczas ferii zimowych, które odbędą się od 4 do 17 stycznia w całym kraju. Wszyscy mają nadzieję, że od 18 stycznia ponownie będzie można korzystać z zimowych atrakcji na świeżym powietrzu.

Do rozporządzenia dopisano kolejny punkt, jakim jest zakaz prowadzenia "działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej". Dotyczy to takich obiektów, jak sauny, solaria i gabinety masażu. Nie mamy co liczyć na chwilę wytchnienia w oczekiwaniu na kolejne wakacje.

Polacy mogą jeszcze wyjechać za granicę

Ważnym punktem dotyczącym turystów jest obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny po powrocie z zagranicy. Obejmuje on wszystkie osoby, które przekroczyły granicę Unii Europejskiej między 28 grudnia a 17 stycznia. Zwolnieni będą tylko ci, którzy przedstawią zaświadczenie o szczepieniu przeciwko covid-19.

Nadal będą obowiązywały ograniczenia w transporcie lotniczym, a także kolejowym. Pociągi, których trasy kończą się poza UE, będą zawieszone. Najlepszym wyjściem w sytuacji, gdy chcemy wypocząć w ciepłych warunkach, będzie lot na wyspy należące do europejskich krajów, np. Wyspy Kanaryjskie.

Jeśli w sylwestra planujecie imprezę poza domem, trzeba będzie na nią dotrzeć przed godziną 19, a wrócić po 6 rano następnego dnia. Wprowadzono godzinę policyjną, która znacząco utrudni przemieszczanie się. Najbliższe 3 tygodnie będą ciężką próbą, lecz można je poświęcić na planowanie podróży podczas najbliższych wakacji.

AKTUALIZACJA

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że godzina policyjna jednak nie może zostać wprowadzona. Prawnicy zwrócili uwagę, że jest to niezgodne z przepisami prawa i wymagałoby wprowadzenia stanu wyjątkowego. W związku z tym poprosił Polaków o "bawienie się w kameralnym gronie".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł