Turysci.pl
polacy granica białoruś

fot. pixabay/ReinhardThrainer

Nie tylko cmentarze, od dziś kolejny zakaz dla Polaków. Mało kto wiedział o zamknięciu granic naszego sąsiada, zwłaszcza podróżujący nie są zadowoleni

1 Listopada 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Polacy 1 listopada nie mają wstępu na cmentarze. Nie jest to jednak jedyny zakaz wprowadzony z dnia na dzień. Wiadomość może zaskoczyć niektórych, zwłaszcza osoby planujące wyjazd.

Polacy w ostatnich dniach skupili się przede wszystkim na Strajku Kobiet i decyzji w sprawie zamknięcia cmentarzy 31 października oraz 1 i 2 listopada. Tymczasem to nie jedyne wydarzenia, jakie ich dotkną. Od dziś wszedł w życie nowy zakaz, który uderza zwłaszcza w podróżujące osoby. Nie będą zadowolone.

Polacy z zakazem przekraczania granicy

Państwowy Komitet Graniczny na swojej stronie internetowej poinformował w sobotę 31 października o zamknięciu granic Białorusi dla obywateli innych państw i bezpaństwowców. Dodaje, że zakaz dotyczy drogowych i kolejowych przejść granicznych, punktów uproszczonego ruchu granicznego oraz przejść w portach rzecznych.

Oficjalnym powodem takiej decyzji jest zapobieganie rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. Według rządowych danych odnotowano tam 98 482 przypadków zakażenia koronawirusem oraz 980 zgonów. Rośnie również liczba dobowych zakażeń, która wyniosła ostatnio 983.

Zdecydowano się jednak na wyjęcie spod zakazów znaczącej liczby wyjątków. Chodzi przede wszystkim o osoby wjeżdżające na paszportach dyplomatycznych i służbowych, szefów i członków oficjalnych delegacji, cudzoziemców udzielających Białorusi międzynarodowej pomocy.

Rozporządzenie nie dotknie również kierowców realizujących międzynarodowe przewozy, załóg jednostek transportu wodnego i personelu międzynarodowych połączeń kolejowych, a także małżonków, rodziców i dzieci obywateli Białorusi.

Zakazem nie zostaną objęte również osoby cudzoziemcy mający zezwolenie na stały lub czasowy pobyt, pozwolenie na pracę lub dokumenty potwierdzające wykonywanie pracy na Białorusi, osoby wjeżdżające w związku z ciężką chorobą lub śmiercią bliskiego krewnego, a także osoby wiozące komórki macierzyste lub organy do transplantacji.

Wstęp na teren Białorusi będą mieli również obywatele Rosji jadący tranzytem do Rosji, osoby jadące tranzytem na mocy umowy z rządem Ukrainy, dotyczącej m.in. pracowników czarnobylskiej elektrowni atomowej lub specjalistów uczestniczących w międzynarodowych projektach dotyczących zamknięcia tej elektrowni.

Według informacji przekazanych przez Interię, zakaz nie dotyczy również osób przybywających na Białoruś przez międzynarodowe lotnisko w Mińsku. Pozostali obcokrajowcy nie zostaną przepuszczeni przez granicę państwa. 

Białoruś zamknęła granice już 30 października, o czym poinformowaliśmy w osobnym artykule. Wówczas możliwy był wjazd jedynie w dwóch przypadkach. Wczoraj natomiast Państwowy Komitet Graniczny ogłosił oficjalne zamknięcie granic.

- W związku z powstałą sytuacją epidemiczną w sąsiednich krajach Białoruś czasowo ogranicza wjazd na swoje terytorium przez lądowe przejścia graniczne niektórych kategorii osób fizycznych z Łotwy, Litwy, Polski i Ukrainy - poinformowało wówczas biuro prasowe białoruskiego Państwowego Komitetu Granicznego.

Źródło: Interia

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >