Turysci.pl

fot. -/AFP/East News

Co za chaos. Jest nie do opanowania. Żywioł za granicą niszczy wszystko bez wyjątku, odradzamy wszelkie podróże

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Pogoda na południu Europy doprowadziła do ogromnych zniszczeń. Zagrożenie jest duże, mieszkańcy potrzebują pomocy strażaków, by wydostać się z domów. W tej chwili turyści powinni powstrzymać się od wyjazdów.

Pogoda doprowadziła do wielu zniszczeń

Burze pojawiły się nad Kretą we wtorek, wywołując ogrom zniszczeń. Towarzyszył im silny wiatr i opady deszczu, które połączyły się z wodą morską na lądzie. Ogromne fale przechodziły przez północną część wyspy porywając nie tylko małe przedmioty, ale i samochody.

W jednej z miejscowości Morze Kreteńskie zniszczyło brzeg, z woda wdarła się w głąb lądu. Porywane samochody rozbijały się o siebie i wpadały do morza. Wiele budynków zostało zalanych i kompletnie zniszczonych.

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Gournes położonej na północy Krety byli w szoku. Jak sami przyznają, czegoś takiego nigdy wcześniej nie widzieli. Żywioł pojawił się nagle i wywołał chaos, niektórzy zostali uwięzieni w swoich domach.

Zapadły się ulice

Droga przebiegająca przez miejscowość przypominała rwącą rzekę. W niektórych miejscach drogi i chodniki po prostu zawaliły się pod ciężarem wody. Wiele samochodów przewróciło się, inne zostały zmiecione z powierzchni ziemi i przeniesione do morza.

- Niewiarygodne, niewiarygodne. Zaczęło (padać - red.) wczoraj około czwartej, ale to dziś rano zaczął się chaos - mówi jeden z mieszkańców cytowany przez TVN 24.

Piękny turystyczny region został zniszczony i w najbliższym czasie nie nadaje się na wycieczkę. Na razie nie wiadomo, czy w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń ucierpiał jakiś turysta, lecz mieszkańcy mają ogromne problemy.

Pogoda nadal będzie groźna

Poziom wody, która wdarła się na ląd sięgał ponad 1 metr, zalewając domy, sklepy i inne budynki. Mieszkańcy wzywali na pomoc straż pożarną ponad 300 razy, by wypompowała im wodę z domów. Służby udzieliły pomocy 18 osobom, które zostały uwięzione w budynkach lub samochodach.

Na popularnej wśród turystów greckiej wyspie nadal obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne. Wydano alerty przed burzami, więc mogą się zdarzyć sytuacje podobne do tej, która spustoszyła Gournes.

Jeśli ktoś planował akurat wyjazd do Grecji, powinien sprawdzić alerty pogodowe. Na Krecie nadal będzie niebezpiecznie, możliwe, że w innych regionach również pojawią się burze i silny wiatr.

Źródło:TVN24

Tagi:

Grecja

Podobne artykuły

Europa

Kolejne miasto pozwala na pływanie na basenach bez staników. Zadziwiające, skąd ten pomysł
Czytaj więcej >

Europa

Usłyszeli nietypową prośbę od stewardes. To nie wystarczyło, padło ostrzeżenie
Czytaj więcej >

Europa

Po tym, co zrobiła w samolocie, pilot wezwał policję. Skuli pasażerkę tuż po lądowaniu
Czytaj więcej >

Europa

Największa wyspa Cyklad niczym grecki raj. Czym oczaruje nas Naksos?
Czytaj więcej >

Europa

Gdzie leży środek Europy? Od wieków nie ma co do tego zgody, ale Polacy wiedzą swoje
Czytaj więcej >

Europa

Te zdjęcia z miejsca stały się hitem internetu. 77-latek pojechał w góry w każdym tego słowa znaczeniu
Czytaj więcej >
Maja Lachowicz

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]