Turysci.pl
pogoda na Krecie

fot. -/AFP/East News

Co za chaos. Jest nie do opanowania. Żywioł za granicą niszczy wszystko bez wyjątku, odradzamy wszelkie podróże

11 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Pogoda bywa nieprzewidywalna, o czym przekonali się mieszkańcy pięknego regionu. Wystarczyła chwila, by rozpoczął się chaos nie do opanowania. Mieszkańcy stracili dobytek, a turyści możliwość wypoczynku.

Pogoda na południu Europy doprowadziła do ogromnych zniszczeń. Zagrożenie jest duże, mieszkańcy potrzebują pomocy strażaków, by wydostać się z domów. W tej chwili turyści powinni powstrzymać się od wyjazdów.

Pogoda doprowadziła do wielu zniszczeń

Burze pojawiły się nad Kretą we wtorek, wywołując ogrom zniszczeń. Towarzyszył im silny wiatr i opady deszczu, które połączyły się z wodą morską na lądzie. Ogromne fale przechodziły przez północną część wyspy porywając nie tylko małe przedmioty, ale i samochody.

W jednej z miejscowości Morze Kreteńskie zniszczyło brzeg, z woda wdarła się w głąb lądu. Porywane samochody rozbijały się o siebie i wpadały do morza. Wiele budynków zostało zalanych i kompletnie zniszczonych.

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Gournes położonej na północy Krety byli w szoku. Jak sami przyznają, czegoś takiego nigdy wcześniej nie widzieli. Żywioł pojawił się nagle i wywołał chaos, niektórzy zostali uwięzieni w swoich domach.

Zapadły się ulice

Droga przebiegająca przez miejscowość przypominała rwącą rzekę. W niektórych miejscach drogi i chodniki po prostu zawaliły się pod ciężarem wody. Wiele samochodów przewróciło się, inne zostały zmiecione z powierzchni ziemi i przeniesione do morza.

- Niewiarygodne, niewiarygodne. Zaczęło (padać - red.) wczoraj około czwartej, ale to dziś rano zaczął się chaos - mówi jeden z mieszkańców cytowany przez TVN 24.

Piękny turystyczny region został zniszczony i w najbliższym czasie nie nadaje się na wycieczkę. Na razie nie wiadomo, czy w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń ucierpiał jakiś turysta, lecz mieszkańcy mają ogromne problemy.

Pogoda nadal będzie groźna

Poziom wody, która wdarła się na ląd sięgał ponad 1 metr, zalewając domy, sklepy i inne budynki. Mieszkańcy wzywali na pomoc straż pożarną ponad 300 razy, by wypompowała im wodę z domów. Służby udzieliły pomocy 18 osobom, które zostały uwięzione w budynkach lub samochodach.

Na popularnej wśród turystów greckiej wyspie nadal obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne. Wydano alerty przed burzami, więc mogą się zdarzyć sytuacje podobne do tej, która spustoszyła Gournes.

Jeśli ktoś planował akurat wyjazd do Grecji, powinien sprawdzić alerty pogodowe. Na Krecie nadal będzie niebezpiecznie, możliwe, że w innych regionach również pojawią się burze i silny wiatr.

Źródło:TVN24

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >