Turysci.pl
pkp

Fot. Pixabay.com/Robfoto

Od północy 13 grudnia zmiana w przemieszczaniu się. Jest potwierdzenie, świetna wiadomość dla pasażerów

25 Listopada 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

PKP ogłosiły ważną zmianę, która rozpocznie się już 13 grudnia. Dobra wiadomość dla pasażerów Pendolino. Według nowego rozkładu jazdy PKP, czas przejazdu między Trójmiastem a Warszawą będzie krótszy.

Według informacji przekazanych przez PKP, przejazd Pendolino między Warszawą a Trójmiastem będzie krótszy ze względu na przyspieszenie pociągu na wybranych odcinkach do 200 km/h.

PKP ogłasza przyspieszenie pociągów

Obecnie podróż pociągami Pendolino na trasie Gdańsk - Warszawa wynosi 2 godziny i 47 minut. Zauważyć można jednak, że od 13.12 czas podróży na tej samej trasie skróci się do 2 godzin i 35 minut - wynika ze zaktualizowanego rozkładu jazdy PKP.

Według informacji Kolejowego Portalu Informacyjnego, 12 minut różnicy wynika z utworzenia odcinków, na których pociągi Pendolino rozpędzą się do 200 km/h. Podróżni będą mogli więc dotrzeć do miejsca docelowego szybciej niż dotychczas.

Odcinki, o których mowa, to między innymi m.in. trasa między stacją Warszawa-Praga a Legionowem, 28-kilometrowy odcinek w okolicach Gąsocina, 17-kilometrowym odcinku od przystanku Krośnice Maz. do Mławy, 14-kilometrowym odcinku między Malborkiem a Szymankowem oraz trasą między Tczewem a przystankiem Gdańsk-Lipce.

Przejazdy testowe odbyły się na początku roku

- Podniesienie prędkości na linii kolejowej Warszawa - Gdynia do 200 km/h, od grudnia 2020 r. nie jest zagrożone. Takie rozwiązanie mają zapewnić urządzenia i systemy ERTMS/ETCS poziomu 2. Odbyły się już testowe przejazdy na trasie Warszawa Wschodnia - Gdańsk Główny - Warszawa Wschodnia z prędkością 200 km/h - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

- Podniesienie prędkości powyżej 160 km/h będzie możliwe na połowie długości odcinka Warszawa - Gdańsk, a do 200 km/h na 1/3 długości trasy. Przełoży się to na skrócenie czas podróży najszybszymi pociągami o kilkanaście minut - dodaje.

Przejazd testowy na trasie Warszawa Wschodnia - Gdańsk Główny - Warszawa Wschodnia odbył się na początku bieżącego roku. Właśnie wtedy pociąg po raz pierwszy przyspieszył do 200 km/h. Test potwierdził, że jazda z taką prędkością jest możliwa, bezpieczna i komfortowa.  

Pociągi klasy premium

Pociągi Pendolino obsługują kategorię Express InterCity Premium, która kursuje od 14 grudnia 2014. Prewożą one pasażerów na trasie łączącej Warszawę z Bielskiem-Białą, Gliwicami, Gdynią, Jelenią Górą, Katowicami, Kołobrzegiem, Krakowem, Rzeszowem i Wrocławiem.

Pendolino osiągają najszybszą prędkość na polskiej sieci kolejowej - na niektórych odcinkach rozkładowa prędkość to 200km/h. Dodatkowo są klimatyzowane, umożliwiają przewóz rowerów, posiadają strefę barową, strefę ciszy oraz przysługuje w nich darmowy poczęstunek. Wkrótce w taborach ma również zostać podłączone wi-fi.

Źródło: WP, Wikipedia

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >