Panama niezwykłe miejsceFlickr Roger W

Niezwykłe miejsce, które łączy Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym. Zapiera dech w piersiach

Panama może pochwalić się wyjątkowym obiektem, który do dzisiaj zapiera dech w piersiach. Kanał Panamski, który łączy Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym, to jedna z najważniejszych dróg wodnych na świecie. Niesamowita jest nie tylko krajobraz, ale również jego historia i znaczenie. Wiąże się z nim wiele ciekawostek, o których mogliście nie mieć pojęcia.

Panama to szczególne miejsce w Ameryce Środkowej. Jednym ze szczególnych obiektów, jakimi mogą pochwalić się mieszkańcy tego kraju, jest Kanał Panamski. Wyjątkowa droga wodna, która ciągnie się przez 80 km łączy Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym. Położony w Przesmyku Panamskim ma 12 śluz i nadal jest bardzo ważny dla całego państwa głównie ze względu na transport morski, jednak stanowi również atrakcję turystyczną, którą zobaczyć chcą ludzie z całego świata.

Chociaż droga wodna przyciąga mnóstwo turystów, nie zawsze podróżni mogą się nią przepłynąć. Bardzo ważne okazują się warunki pogodowe. Z powodu skrajnie niskich ilości opadów dochodzi do drastycznego obniżenia się poziomu wody. Cierpi na tym także gospodarka, ponieważ w wyniku niskiego stanu wody w Kanale Panamskim, transportowce zmuszone są dostosować się do obniżonych limitów ładunkowych. Niektóre statki w takich okolicznościach nie mogą w ogóle wpłynąć do kanału.

Panama: tajemnice Kanału Panamskiego

Chociaż większość osób wie, jak bardzo Panama zależna jest od kanału, z tą drogą wodną wiąże się wiele ciekawostek, które nie są już tak oczywiste. Niektóre z nich szczególnie mogą zainteresować turystów, którzy chcą wybrać się do Ameryki Środkowej, aby podziwiać Kanał Panamski. Większość osób jest zainteresowana przede wszystkim tym, ile czasu zajmuje przepłynięcie jednej z najpopularniejszych dróg wodnych. Chociaż trasa wynosi 80 km, taka podróż trwa zazwyczaj około 8-10 godzin.

Obiekt, z którego do dzisiaj Panama może być dumna, pochłonął tysiące żyć. Wielu robotników, którzy pracowali przy budowie drogi wodnej łączącej Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym, zmarło na febrę, malarię i na skutek wypadków podczas prac. Jeszcze na początku budowy teren Panamy należał do Kolumbii, jednak uzyskał niepodległość m.in. dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych. Każdego roku przez Kanał Panamski przepływa około 14 tys. statków, dlatego stanowi nie tylko główne źródło dochodów, ale uznawane jest także za dobro narodowe, z którego mieszkańcy są dumni do dzisiaj.

Panama jest przez krajem, przez który przepływają naprawdę ogromne statki towarowe. Największe z nich mają niewiele więcej niż pół metra wolnej przestrzeni pomiędzy ścianami śluz a burtami. Dlatego wielu nawet najbardziej doświadczonych kapitanów decyduje się, aby przekazać stery odpowiednio wyszkolonym przewoźnikom. Kanał Panamski bez wątpienia jest jedną z najbardziej zjawiskowych dróg wodnych, jakie możemy zobaczyć na świecie. Niedawno w jednym z naszych artykułów pisaliśmy również o ostatnich miejsach na ziemi, w których można usłyszeć ciszę.

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł