Otwock był kiedyś uzdrowiskiemFot. wikimedia.commons/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.de

Byliście w Otwocku? Tam nakręcono najnowszą reklamę Apartu, miejsce zachwyca stylem świdermajer

Otwock większości Polaków kojarzy się jedynie z podwarszawską miejscowością, gdzie większość mieszkańców ma pracę w stolicy. Dawniej był znanym i cenionym uzdrowiskiem, gdzie całe rodziny spędzały wakacje w drewnianych domach letniskowych. Część z nich stoi do dziś i zachwyca swoim stylem.

Otwock był uzdrowiskiem do 1967 r. Wyjątkowy klimat tej okolicy zawdzięczamy borom sosnowym, które korzystnie wpływają na układ oddechowy. To właśnie z tego powodu nad rzeką Świder kuracjusze leczyli choroby płuc. Chociaż dziś miasto nie jest już tak popularne, to nadal wielu osobom kojarzy się z wakacjami.

Otwock nadal zachwyca pięknymi budynkami

Zarówno budynki sanatoriów jak i prywatne wille ukryte pośród drzew, były budowane z drewna. Wiele zamożnych rodzin przyjeżdżało na całe wakacje, by w pięknych okolicznościach przyrody wypocząć od zgiełku miasta. Styl miał nawiązywać do alpejskich pensjonatów oraz rosyjskich dacz.

Konstanty Ildefons Gałczyński zażartował kiedyś, że otwockie domy są budowane w "stylu świdermajer". Określenie się przyjęło i dziś od razu wiadomo, że chodzi o ozdobne ażurowe elementy, rzeźbione balustrady czy otwarte tarasy. Dzięki nim budynki wyglądają elegancko i dostojnie, a zarazem lekko. W latach świetności uzdrowiska takich domów było ponad tysiąc, jednak z biegiem lat część popadła w ruinę lub została rozebrana.

Jednym z najokazalszych budynków willa na rogu ul. Filipowicza z ul. Armii Krajowej. Została pięknie odrestaurowana i obecnie mieści się w niej centrum medyczne. Na tle zabytkowego gmachu nakręcono najnowszą świąteczną reklamę firmy Apart. Trzeba przyznać, że piękna sceneria skłania do przyjazdu w to miejsce i zobaczenia wszystkiego na własne oczy.

Źródło: Onet

Następny artykuł