Turysci.pl > Polska > Oto “polska Toskania”. Znajduje się tylko godzinę drogi od Krakowa
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 11.11.2023 18:47

Oto “polska Toskania”. Znajduje się tylko godzinę drogi od Krakowa

Pola
Fot. Shutterstock/Karolina Klink, Tom_Deer

Miłośnicy Włoch mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że podobne malownicze tereny takie jak w Toskanii, znajdują się także w Polsce. Nie bez powodu turyści porównują ze sobą te dwa miejsca. Wszystko przez bajkowe krajobrazy poprzecinane Nidą.

Rzeka wiję się tam przez lasy, łąki i pastwiska, sprawiając, że miejscowość zyskuje magiczny klimat. 

Ponidzie, czyli “polska Toskania” zachwyca turystów

Ponidzie to region rozciągający się pomiędzy Krakowem a Sandomierzem w województwie świętokrzyskim. Znajduje się w miejscowości Stradów i leży nad dolną i środkową Nidą. Wielu turystów, którzy tam przyjeżdża od razu ma skojarzenia z historyczną krainą we Włoszech - Toskanią. Dlatego też nazywana jest polską lub też świętokrzyską Toskanią.

Ukazujące się krajobrazy zapierają dech w piersiach i są niezwykle atrakcyjne, szczególnie o zachodnie słońca. Tamtejsza rzeka kręci tam niesamowite wstęgi, a dookoła widać pola i pagórki. Jakby tego było mało, znajdują się tam też trzy parki krajobrazowe (Szaniecki, Kozubowski i Nadnidziański) i rezerwaty przyrody z roślinnością właściwą stepom.

Niezwykłe miejsce niedaleko Krakowa

To obowiązkowy punkt przy okazji zwiedzania Krakowa, z którego można dojechać samochodem w ok. godzinę. Ta malownicza kraina przyciąga do siebie wielu turystów. Dlaczego? Oprócz niezwykłych widoków Ponidzie to także region uzdrowiskowy. Znajdują się tam miejscowości Busko-Zdrój i Solec-Zdrój. Kuracjusze przybywają tłumnie, żeby móc skorzystać z energii wód mineralnych, czy nawet pooddychać powietrzem wokół tężni solankowych.

Niesamowita przyroda, cisza, spokój i sama Nida - to właśnie te elementy, które przyciągają turystów całej Polski. Miłośnicy poszukiwań ciekawych form skalnych również będą zachwyceni, bowiem na Ponidziu znajdują się największe w Europie złoża gipsu. Jedną z najciekawszych atrakcji w Stradowie bez wątpienia jest jednak wczesnośredniowieczne grodzisko.

Najciekawsze atrakcje w okolicach Ponidzia

Planując wycieczkę, nie można jednak przeoczyć innych ciekawych miejsc. Warte odwiedzenia i wpisania na listę podróży, są też: stolica koziołka Matołka, czyli Pacanów, najmniejsze miasto w kraju - Opatowiec, widoki z góry św. Anny w Pińczowie, a także bazylika w Wiślicy wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego.