Onet informuje o zakaziepixabay/Skitterphoto

Onet informuje: Podjęli decyzję. Niestety przedłużają zakaz lotów

Onet poinformował o przedłużeniu zakazu lotów do państw, w których jest zbyt duże zagrożenie epidemiologiczne. Będzie on obowiązywał do 8 grudnia. Według wstępnych informacji miał się zakończyć 24 listopada.

Portal Onet poinformował, że do 8 grudnia zostanie przedłużony zakaz ruchu międzynarodowego. Mowa o podróżach do państw, w których jest duża liczba osób zakażonych koronawirusem. Wynika to z projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

Onet: przedłużono zakaz ruchu międzynarodowego

- Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (...) utraci moc z końcem dnia 24 listopada 2020 r - takie informacje można znaleźć w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

- Z uwagi na ogłoszenie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie - czytamy dalej. Dokument ma być ważny do 8 grudnia 2020 roku.

Przewiduje on zakaz lądowania na polskich lotniskach samolotów wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk, które znajdują się na terytorium państw, "w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców co do zasady przekracza 440, w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób".

Zasady nie obowiązują państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz należących do USA stanów Illinois i Nowy Jork. Nie będzie stosowany także w innym przypadku - bardzo ważnym dla klientów biur podróży.

Mowa o samolotach, które będą wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Będzie musiało jednak stać się to na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

Nie dotyczy on również lotów z lotnisk w państwach, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań zapewniających, że na pokład samolotu będą wpuszczane jedynie osoby, które okazały test na obecność koronawirusa z wynikiem negatywnym.

Według rozporządzenia, które obowiązuje do 24 listopada tego roku, nie można latać do 10 państw. Są to między innymi Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja oraz większość stanów USA.

Gdzie można polecieć na wakacje?

Pomimo że z powodu pandemii koronawirusa polskie władze wprowadziły wiele restrykcji, nadal są miejsca, do których można polecieć. Trzeba jednak pamiętać, aby sprawdzić obostrzenia obowiązujące w kraju, do którego lecimy.

Lista państw, do których wciąż można podróżować, jest długa. Znajdują się na niej popularne wśród Polaków kierunki turystyczne. Mowa o takich miejscach jak Egipt, Turcja, Tunezja, Malta czy Wyspy Kanaryjskie. W wielu przypadkach przed podróżą konieczne jest wykonanie testu na obecność SARS-CoV-2.

Zakaz lotów aktualnie

Obecnie samoloty nie mogą wlatywać do Polski z 10 państw:

  • Bośnia i Hercegowina,
  • Czarnogóra,
  • Gruzja,
  • Jordania,
  • Argentyna,
  • Armenia,
  • Kostaryka,
  • Liban,
  • Macedonia Północna,
  • Stany Zjednoczone, z wyjątkiem lotnisk położonych na terenie stanów Nowy Jork i Illinois.

Źródło: Onet

Następny artykuł