miastofot. Youtube/ NEOM

Szykują hit dla mieszkańców i turystów za granicą. Jest już projekt miasta bez ulic i samochodów

Miasto bez ulic i samochodów brzmi nieprawdopodobnie, jednak projekt jest jak najbardziej realny. Takie plany ogłosił następca tronu Arabii Saudyjskiej, Mohammed bin Salman, który zapowiedział realizację rewolucyjnego projektu The Line.

Miasto bez samochodów i ulic, wybudowane w otoczeniu przyrody będzie zajmować obszar 170 km. Zostanie ono w pełni pozbawione elementów odpowiedzialnych za produkcję dwutlenku węgla do atmosfery. Projekt jest odpowiedzią na problem zanieczyszczenia

Miasto bez ulic i samochodów w Arabii Saudyjskiej

Założeniem projektu The Line jest zrewolucjonizowanie życia w mieście NEOM. Ma ono stanowić wzorzec harmonijnego i zrównoważonego współistnienia ludzi i planety. Po mieście będzie można poruszać się pieszo, a wszystkie niezbędne codzienne usługi, takie jak szkoły, kliniki medyczne, obiekty rekreacyjne, a także tereny zielone, dostępne będą w zasięgu pięciu minut spaceru.

Do dyspozycji mieszkańców będzie również ultraszybki przejazd i autonomiczne rozwiązania w zakresie mobilności. Według założeń ułatwi to podróżowanie oraz pomoże odzyskać czas stracony na dojazdy do pracy, który można poświęcić na dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie.

Według wyliczeń inicjatorów projektu, podróż będzie trwała nie dłużej niż 20 minut. Osiedla będą miały charakter poznawczy i bazować będą na sztucznej inteligencji, która ma ułatwić życie zarówno mieszkańcom, jak i przedsiębiorcom.

Tragedia w Zakopanem i Karpaczu po decyzji rządu. „Wciąż nie mamy z czego żyć. To jest koszmar”Tragedia w Zakopanem i Karpaczu po decyzji rządu. „Wciąż nie mamy z czego żyć. To jest koszmar”Czytaj dalej

- W całej historii ludzkości miasta były budowane, aby chronić swoich obywateli. Po rewolucji przemysłowej miasta przedkładały maszyny, samochody i fabryki nad mieszkańców. W miastach, które są postrzegane jako najbardziej zaawansowane na świecie, ludzie spędzają całe lata swojego życia na dojazdach do pracy. Do roku 2050 czas dojazdów do pracy zwiększy się dwukrotnie. Do 2050 roku miliard ludzi będzie musiało przesiedlić się ze względu na rosnące emisje CO2 i podnoszący się poziom mórz - oznajmił Mohammed bin Salman.

- Niemal 90% ludności wdycha zanieczyszczone powietrze. Dlaczego mielibyśmy poświęcać przyrodę na rzecz rozwoju? Dlaczego siedem milionów ludzi miałoby umierać każdego roku z powodu zanieczyszczenia? Czemu mielibyśmy tracić milion osób rocznie z powodu wypadków drogowych? I wreszcie, dlaczego mamy się pogodzić z marnowaniem wielu lat naszego życia na dojazdy do pracy? - dodaje.

Ważnym założeniem projektu The Line jest stworzenie inwestycji miejskich zasilanych w 100% czystą energią. Będą one korzystne pod względem ograniczania emisji dwutlenku węgla oraz zapewniające mieszkańcom życie wolne od zanieczyszczeń, zdrowsze i bardziej zrównoważone. Osiedla w obrębie The Line będą będą zaprojektowane w sposób wielofunkcyjny i dostosowane do otaczającej je przyrody.

Okazuje się, że projekt nie jest wcale odległą przyszłością, a jego budowa ma rozpocząć się już w pierwszym kwartale 2021 roku. Jest to jednak jeden z najbardziej złożonych i wymagających projektów infrastrukturalnych na świecie. Stanowi on część prac inwestycyjnych realizowanych w ramach miasta NEOM, który ma stać się domem dla miliona mieszkańców z całego świata.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł