LOT może otrzymać wsparcie od rząduFot. Flickr.com/Kuba Bożanowski/CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0

Polsat: LOT może uzyskać gigantyczne wsparcie od rządu. Wszyscy czekają jeszcze na jedną decyzję

LOT, podobnie jak inne linie lotnicze, ma ogromne problemy finansowe w związku z pandemią. Teraz pojawiła się szansa, na kolejne wsparcie z państwowego budżetu. Brakuje jeszcze podpisu, lecz pieniądze prawdopodobnie zostaną przekazane.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie problemy ma LOT
  • skąd może otrzymać pomoc
  • czego brakuje do zatwierdzenia pomocy od państwa

Polskie Linie Lotnicze LOT w tym roku przewiozły zaledwie jedną czwartą z planowanej liczby pasażerów. Wszystko za sprawą pandemii, która uziemiła samoloty i znacząco ograniczyła zapotrzebowanie na podróże.

W związku z ogromnymi stratami nasz narodowy przewoźnik potrzebuje wsparcia, o które poprosił rząd. Udzielenie pomocy nie jest jednak proste i zgodę musi wydać Komisja Europejska.

LOT potrzebuje pomocy

W ubiegłym roku pojawiły się założenia, że liczba pasażerów, która stale rosła, osiągnie w 2020 r. 12 mln. Koronawirus pokrzyżował plany przewoźnika, który nawet biorąc udział w akcji "LOT do domu" nie miał szans na przewiezienie takiej liczby pasażerów, jak chociażby w 2019 r. (10 mln).

Według najnowszych danych w tym roku powinniśmy obsłużyć ok. 3 mln pasażerów – mówi rzecznik LOT-u Krzysztof Moczulski cytowany przez Polsat News.

3 mln to zaledwie 25 proc. z planowanej liczby pasażerów. Tak duży spadek zainteresowania wpłynął na finanse spółki, która nie jest w stanie samodzielnie zażegnać kryzysu. Pomoc może się pojawić lada dzień.

Narodowi przewoźnicy otrzymali wsparcie

- Te spadki mocno wpływają na kondycję finansową. Jednak o ile wielu narodowych przewoźników, np. Air France czy Lufthansa, otrzymało już kilka miesięcy temu od własnych rządów pomoc publiczną, to w przypadku LOT-u od wiosny słyszymy ze strony ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, że takie wsparcie jest szykowane – wskazuje "DGP".

Z nieoficjalnych informacji przekazanych przez Business Insider Polska wynika, że Komisja Europejska zatwierdziła już plan pomocy finansowej dla PLL LOT. Przewoźnik na razie nie chce potwierdzić tej informacji.

Według informatora portalu, LOT ma otrzymać 2,8 mld zł transzy pomocowej, z czego 1 mld zł ma być przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego spółki, a 1,8 mld zł będzie pochodziło z Polskiego Funduszu Rozwoju na pożyczkę płynnościową.

Czekają na ostateczne potwierdzenie

Pomoc jest jeszcze w fazie akceptacji po stronie Brukseli. Liczymy, że ta kwestia będzie ostatecznie rozstrzygnięta przed świętami Bożego Narodzenia – mówi Krzysztof Moczulski cytowany przez Polsat News.

Wsparcie finansowe pozwoli utrzymać obecny poziom zatrudnienia i jakość usług oferowanych przez LOT. Polski przewoźnik skupił się teraz na uzyskaniu pomocy, zapominając o kontroli treści na swojej stronie internetowej. Pojawił się przez to błąd, który może śmieszyć, lecz świadczy o pośpiechu i małej dbałości o klientów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Polsat News

Następny artykuł