Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Kobiety Yao w Chinach mają najdłuższe włosy na świecie. Niezwykła kultura zadziwia do dziś
Ania Radke
Ania Radke 05.01.2021 21:35

Kobiety Yao w Chinach mają najdłuższe włosy na świecie. Niezwykła kultura zadziwia do dziś

Kobieta Yao
fot. Wikipedia/ S.D.86 / CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Kobieta Yao na całym świecie uznawana jest jako właścicielka najpiękniejszych włosów. Nie dość, że są one niespotykanie długie, to na dodatek zdrowe i lśniące. Zgodnie z tradycją mogą one obciąć włosy tylko dwa razy w życiu.

Włosy, niczym kobieta Yao

W wiosce Huangluo w prowincji Kuangsi mieszka około 80 kobiet, które do dzisiaj kultywują wyjątkową tradycję narodu Hong Yao. Polega ona na noszeniu wyjątkowo długich włosów, które można obciąć tylko dwa razy w życiu – w wieku 18 i 38 lat.

Piękne, lśniące i długie włosy są dla tych kobiet symbolem szczęścia, bogactwa i długowieczności. Zgodnie z tradycją, do ślubu kobieta chowa swoje włosy pod chustką, a po urodzeniu dziecka upina je w kok z wetkniętym weń drewnianym lub plastikowym grzebieniem.

Od wieków mieszkańcy wioski traktowali kobiece włosy jako świętość, a do niedawna nikt oprócz męża i dzieci nie mógł zobaczyć kobiety Yao z rozpuszczonymi włosami. Odkrywanie włosów w miejscach publicznych było bowiem zakazane. Mężczyźnie, który zobaczył włosy którejś z kobiet, groziło spędzenie trzech lat w domu tejże kobiety i odgrywanie roli jej syna.

Prawo zmieniono jednak pod koniec lat 80. Prawdopodobnym powodem był napływ turystów zainteresowanych widokiem kobiet z bardzo długimi włosami. Mieszkańcy wioski uznali, że skoro długie włosy zwiastują bogactwo, to zaciekawieni przybysze mogą być dobrym źródłem dochodów.

Kobiety, poza codziennymi obowiązkami, kilka razy w ciągu dnia występują przed turystami w grupach, gdzie tańczą, śpiewają i prezentują swoje piękne włosy. Tym sposobem mogą zarobić w trakcie sezonu ponad 300$ miesięcznie.

Kobiety Yao, fot. Wikipedia/ McKay Savage/ CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Sekret pielęgnacji najpiękniejszych włosów świata

Pielęgnacja włosów jest dla tych kobiet prawdziwym rytuałem. Dokładnie szczotkują one swoje włosy, a co trzy dni myją je wodą ze źródła. Następnie płuczą je w sfermentowanej wodzie ryżowej, która jest sekretem ich piękna.

Sfermentowana woda ryżowa ma lekko kwaśne pH zbliżone do pH włosów. Pozwala ona dzięki temu pobudzić ich wzrost i utrzymać je w dobrej kondycji. Sposób zainteresował nawet specjalistów, którzy potwierdzili, że płukanka wygładza powierzchnię włosów i poprawia ich elastyczność.

Ponadto, płukanka bogata jest w przeciwutleniacze, inozytol, minerały oraz witaminę E i witaminy z grupy B. Woda ryżowa bardzo skuteczna jest również w trądziku, blizn, stanów zapalnych, a także wygładza drobne zmarszczki.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Kobiety Yao, fot. wikipedia/ Gerd Eichmann/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Źródło: WP

Tagi: Chiny