Kobieta Yaofot. Wikipedia/ S.D.86 / CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Kobiety Yao w Chinach mają najdłuższe włosy na świecie. Niezwykła kultura zadziwia do dziś

Kobieta Yao słynie z pięknych, lśniących włosów, których długość wynosi nawet ponad 2 metry długości. Mieszkanki wioski Huangluo w Chinach zostały wpisane nawet do Księgi Guinnessa. Zdarza się, że nawet po 80 roku życia na głowie nie pojawia im się siwy włos.

Kobieta Yao na całym świecie uznawana jest jako właścicielka najpiękniejszych włosów. Nie dość, że są one niespotykanie długie, to na dodatek zdrowe i lśniące. Zgodnie z tradycją mogą one obciąć włosy tylko dwa razy w życiu.

Włosy, niczym kobieta Yao

W wiosce Huangluo w prowincji Kuangsi mieszka około 80 kobiet, które do dzisiaj kultywują wyjątkową tradycję narodu Hong Yao. Polega ona na noszeniu wyjątkowo długich włosów, które można obciąć tylko dwa razy w życiu – w wieku 18 i 38 lat.

Piękne, lśniące i długie włosy są dla tych kobiet symbolem szczęścia, bogactwa i długowieczności. Zgodnie z tradycją, do ślubu kobieta chowa swoje włosy pod chustką, a po urodzeniu dziecka upina je w kok z wetkniętym weń drewnianym lub plastikowym grzebieniem.

Od wieków mieszkańcy wioski traktowali kobiece włosy jako świętość, a do niedawna nikt oprócz męża i dzieci nie mógł zobaczyć kobiety Yao z rozpuszczonymi włosami. Odkrywanie włosów w miejscach publicznych było bowiem zakazane. Mężczyźnie, który zobaczył włosy którejś z kobiet, groziło spędzenie trzech lat w domu tejże kobiety i odgrywanie roli jej syna.

Papież Franciszek ostro o osobach wyjeżdżających na wczasy w czasach pandemii. Może zabolećPapież Franciszek ostro o osobach wyjeżdżających na wczasy w czasach pandemii. Może zabolećCzytaj dalej

Prawo zmieniono jednak pod koniec lat 80. Prawdopodobnym powodem był napływ turystów zainteresowanych widokiem kobiet z bardzo długimi włosami. Mieszkańcy wioski uznali, że skoro długie włosy zwiastują bogactwo, to zaciekawieni przybysze mogą być dobrym źródłem dochodów.

Kobiety, poza codziennymi obowiązkami, kilka razy w ciągu dnia występują przed turystami w grupach, gdzie tańczą, śpiewają i prezentują swoje piękne włosy. Tym sposobem mogą zarobić w trakcie sezonu ponad 300$ miesięcznie.

Kobieta Yao

Kobiety Yao, fot. Wikipedia/ McKay Savage/ CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Sekret pielęgnacji najpiękniejszych włosów świata

Pielęgnacja włosów jest dla tych kobiet prawdziwym rytuałem. Dokładnie szczotkują one swoje włosy, a co trzy dni myją je wodą ze źródła. Następnie płuczą je w sfermentowanej wodzie ryżowej, która jest sekretem ich piękna.

Sfermentowana woda ryżowa ma lekko kwaśne pH zbliżone do pH włosów. Pozwala ona dzięki temu pobudzić ich wzrost i utrzymać je w dobrej kondycji. Sposób zainteresował nawet specjalistów, którzy potwierdzili, że płukanka wygładza powierzchnię włosów i poprawia ich elastyczność.

Ponadto, płukanka bogata jest w przeciwutleniacze, inozytol, minerały oraz witaminę E i witaminy z grupy B. Woda ryżowa bardzo skuteczna jest również w trądziku, blizn, stanów zapalnych, a także wygładza drobne zmarszczki.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Kobieta Yao

Kobiety Yao, fot. wikipedia/ Gerd Eichmann/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: WP

Następny artykuł