Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Klejnot Riwiery Tureckiej. To ukochane miejsce Polaków na wakacje z dziećmi
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 03.05.2024 12:41

Klejnot Riwiery Tureckiej. To ukochane miejsce Polaków na wakacje z dziećmi

morze
fot.Tga

Zarówno podczas ferii zimowych jak i wakacji, Polacy uwielbiają wypoczywać tu z całą rodziną.  Wątpliwości w tej kwestii nie pozostawiają statystyki - w zeszłym roku do tego kurortu przyleciało 755 625 turystów z naszego kraju, w szczególności rodzin z dziećmi.

Polacy niezmiennie kochają Turcję, a szczególnie jeden z jej regionów. Tutaj, słońce świeci praktycznie przez cały rok, a delikatne, lazurowe fale oplatają plaże o jasnym piasku. Tereny przybrzeżne są doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych, a miejscowa kuchnia kusi bogactwem smaków. 
 

Gdzie do Turcji z rodziną? Wybierz klejnot Riwiery Tureckiej

Antalya, serce Riwiery Tureckiej, jest jednym z najlepszych kierunków w Turcji na rodzinne wakacje, zapewniających mnóstwo komfortowych i luksusowych opcji pobytu. Podczas, gdy rodzice relaksują się na jednej z okolicznych plaż wyróżnionych Błękitną Flagą, dzieci mogą cieszyć się zajęciami na basenie i  w aquaparku. Dodatkowo całą rodziną można delektować się wybornymi specjałami kuchni śródziemnomorskiej. Pobyt w Antalyi z pewnością zapewni bezcenne wspomnienia dorosłym i dzieciom – na przykład podczas odwiedzin jednego z unikalnych parków rozrywki.

Poza słoneczną pogodą, morzem i plażami, region Antalyi wyróżnia się fascynującą historią. Prowincja i miasto, które na kartach swojej historii gościło najbardziej wpływowe cywilizacje, oferuje mnóstwo wspaniałych, zabytkowych miejsc i obiektów. Kaleiçi, czyli "stare miasto" Antalyi, mieści na swym terenie artefakty z różnych okresów – od imperium rzymskiego po imperium osmańskie. Patara, Perge, Phaselis, Termessos, Aspendos, Side, Olympos i Myra to tylko niektóre z najważniejszych starożytnych miast, które ukazują bogatą historię Antalyi; niektóre z tych skarbów starożytności czekają na odwiedzających w postaci pięknych szlaków turystycznych, które warto zwiedzić nieco chłodniejszą, wieczorną porą.
 

Gdzie najlepiej jechać do Turcji z dziećmi? Tu nie będziecie się nudzić

Na krótsze lub dłuższe rodzinne spacery można wybrać się Szlakiem Licyjskim, czyli  pierwszym długodystansowym szlakiem w Türkiye (Turcji), lub Szlakiem Świętego Pawła, który podążał nim szerząc w Anatolii chrześcijaństwo, delektując się wspólnym czasem wśród zapierających dech w piersiach widoków, obejmujących turkusowe zatoki, bujne lasy i historyczne zabytki.

Kolejne atrakcje dla rodzin w Antalyi to sporty wodne, m.in. nurkowanie w Kaş, które uważane jest za jedno z dziesięciu najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Natomiast Belek to doskonałe miejsce do gry w golfa dzięki światowej klasy polom golfowym. W prowincji Antalya zobaczyć można również jedyne w swoim rodzaju cuda natury – kaniony, parki narodowe i jaskinie. Urzekające jaskinie Karain i Damlataş, a także kanion Köprülü, to jedne z wielu tutejszych atrakcji dla rodzin. Antalya słynie również z parków rozrywki, które zapewnią niezapomniane przeżycia dla rodziców i dzieci.
 

Oszałamiające trasy przez Morze Egejskie do Morza Śródziemnego

Równie często wybieranym miejscem na rodzinne wakacje jest prowincja Muğla, łącząca Morza Egejskie i Śródziemne z ich dziewiczymi zatokami. Prowincja ta zawdzięcza swą popularność pięknu natury, bogatej historii i udogodnieniom dla rodzin, a także okolicznym kurortom – od Bodrum po Fethiye, które zapewniają moc wakacyjnych wrażeń. Bodrum słynie z plaż wyróżnionych Błękitną Flagą, jest także znanym miejscem wśród miłośników historii. W Bodrum znajduje się także średniowieczny zamek (Zamek Bodrum), w którym obecnie mieści się Muzeum Archeologii Podwodnej. Kurort ten spełnia idealne warunki do uprawiania sportów wodnych,  jest również punktem startowym dla słynnych niebieskich rejsów, które umilają rodzinne wakacje. Ponadto w Bodrum znajduje się kilka restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin, oferujących najlepsze dania kuchni tureckiej i międzynarodowej.

W regionie Fethiye natomiast leży Ölüdeniz  – znana na całym świecie plaża, Dolina Motyli, czyli siedlisko ponad 80 gatunków motyli oraz wspaniała zatoka Kabak. Kolejną  atrakcją dla rodzin jest zwiedzanie kanionu Saklıkent. Oprócz tego, w Köyceğiz – mieście należącym do sieci Cittaslow, położonym na trasie między Marmaris i Fethiye, można zobaczyć żółwie morskie karetta (Caretta caretta). W okolicach Fethiye znajduje się również góra Babadağ, jeden z najważniejszych ośrodków paralotniarstwa w Türkiye (Turcji) i na świecie.