Turysci.pl
Japonia i świętowanie Nowego Roku

flickr.com Joi Ito CC BY 2.0

Pan Emil mieszka w Japonii. Zdradził, jak tam świętują Sylwestra, Polakom nie mieści się w głowie

12 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Sara Osiecka

Udostępnij:

Japonia dla wielu jawi się jako kraj odległy i egzotyczny. Odmienna kultura fascynuje, a obyczaje Japończyków mogą zadziwić każdego. Pan Emil mieszkający w Kraju Kwitnącej Wiśni przybliżył nieco to, jak tam wyglądanie świętowanie Nowego Roku.

Japonia od dawna jest upragnionym celem wielu podróżników. Odległy kraj fascynuje i zdumiewa swoją kulturą, którą Europejczycy nie zawsze potrafią zrozumieć. Pan Emil Truszkowski od lat mieszka w Kraju Kwitącej Wiśni, a o życiu codziennym cudzoziemca w egzotycznym miejscu opowiada na swoim kanale Aiko i Emil w serwisie Youtube. W wywiadzie z Wirtualną Polską opowiedział o tym, jak Japończycy świętują Nowy Rok.

Japonia obchodzi Nowy Rok zupełnie inaczej niż Polacy

Polacy, jak i reszta Europejczyków, przywykli do hucznych obchodów Sylwestra. Do punktów obowiązkowych niemal każdej imprezy 31 grudnia zalicza się lampka szampana o północy i widowiskowy pokaz sztucznych ogni. Wiele osób decyduje się na zorganizowanie imprezy w domu lub wyjście na uroczysty bal czy zabawę w klubie. W Polsce dużą popularnością cieszą się także koncerty na świeżym powietrzu, organizowane przez największe stacje telewizyjne.

Jak się okazuje, w Japonii powitanie Nowego Roku ma zupełnie inny charakter. Według słów pana Emila, w Kraju Kwitnącej Wiśni to święto wyjątkowo rodzinne, pozbawione znamion głośnej imprezy. Nie ma ani tańców, ani alkoholu, ani fajerwerków. Te ostatnie wykorzystywane są podczas letnich festiwali i tworzą wspaniały podniebny spektakl dla obserwujących.

Nie oznacza to, że Japończycy nie uważają tego święta za ważne, wręcz przeciwnie. Obok święta zmarłych, obchodzonego tam w sierpniu, jest jednym z najistotniejszych, ma po prostu inny charakter. Warto o tym pamiętać gdy ktoś chce spędzić okres świąteczno-noworoczny właśnie tam. Najlepiej ilustrują to słowa youtubera, który tak odpowiedział na pytanie, jak wygląda Sylwester w Japonii.

- Bardzo spokojny. Idealny dla introwertyków i osób, które nie lubią presji związanej z takim poczuciem obowiązku, by w jakiś wyjątkowo głośny, huczny sposób witać Nowy Rok. Jednak dla tych, którzy czekają na fajerwerki i kochają imprezowe szaleństwo, jest po prostu rozczarowujący. Wiele razy widziałem zawód na twarzach turystów, którzy odwiedzali Japonię, w okresie świąteczno-noworocznym. Przed wyjazdem widocznie nie czytali o tutejszych zwyczajach, cieszyli się z perspektywy spędzenia 31 grudnia w egzotycznym kraju i czekali na jakieś szalone atrakcje. A tu… cisza i spokój - powiedział.

Te słowa powinien zapamiętać każdy, kto wybiera się w podróż nawet do bliskiego kraju. Zawsze warto przed wyjazdem zapoznać się z obyczajami panującymi w obranej destynacji, bowiem na miejscu można się bardzo zdziwić albo popełnić ogromną gafę. Drobne, acz znaczące różnice są widoczne nawet między państwami należącymi do tego samego kręgu kulturowego i nawet drobny gest może mieć zupełnie inne znaczenie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: WP

Sara OsieckaAutor

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od lat łączę swoje dwie największe pasje: pisanie i podróżowanie. Dzięki nim trafiłam do redakcji Turyści.pl, gdzie z mogę je połączyć, by zwrócić uwagę osób podzielających moją miłość do zwiedzania świata na istotne problemy związane z turystyką czy podpowiedzieć, jakie miejsca warto zobaczyć. Najbardziej fascynuje mnie urban exploring i mało znane, ale malownicze zakątki Polski. Jako fanka literatury grozy uwielbiam zwiedzać ruiny, o których krążą mroczne legendy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >

Świat

Samolot stanął w ogniu tuż przed startem. Przerażające nagranie

Czytaj więcej >