Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Jak zaoszczędzić na wakacjach all inclusive? Te triki znają nieliczni
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 03.02.2024 13:09

Jak zaoszczędzić na wakacjach all inclusive? Te triki znają nieliczni

All inclusive
Fot. Klaudia Zawistowska Turyści.pl

Kiedy za oknami mroźna zima, Polacy marzą już o słonecznych wakacjach i planują swoje podróże. Pierwsze miesiące nowego roku to idealny czas, by zacząć rozglądać się za ciekawymi ofertami i destynacjami. Im bliżej sezonu tym ceny wycieczek będą szły w górę, zatem co zrobić, by nie przepłacić?

Ekspert Radosław Damasiewicz z Travelplanet.pl wyjawia kilka przydatnych trików, dzięki którym turyści mogą zaoszczędzić na swoich rezerwacjach. 

Polacy rezerwują wakacyjne wyjazdy z wyprzedzeniem

Ci, którzy planują wakacyjne wyjazdy na ostatnią chwilę doskonale wiedzą, jakie wówczas można zaobserwować ceny. Zwykle żałują, że nie zabrali się za to wcześniej. Od czerwca do września bowiem ceny wycieczek mogą być nawet kilkakrotnie wyższe, dlatego wielu Polaków już w styczniu przegląda oferty biur podróży, czy ceny biletów lotniczych. Szczególnie jednak zwracają uwagę na wycieczki last minute, ponieważ wiedzą, że na takich wakacjach prawdziwie odpoczną i nie muszą o nic się martwić.

Jak zdradza prezes Travelplanet.pl obecnie liczba rezerwacji wycieczek, choć jest wyższa niż w tym okresie ubiegłego roku, to średni koszt ku zaskoczeniu jest niższy. - Aż 37,12 proc. klientów zarezerwowało swoje wakacje na przynajmniej dwa miesiące przed wylotem (rok wcześniej 34,8 proc.) - cytuje Radosława Damasiewicza portal onet.pl. 

Jak tanio polecieć na wakacje?

Rezerwacja pierwszej lepszej znalezionej wycieczki nie jest najlepszym pomysłem. Tak samo, lepiej zrobić własny research niż dać się namówić na wspaniale opisywaną wycieczkę. Warto porównać ceny w kilku innych biurach podróży. - Warto skorzystać z porównywarki, jaką jest serwis Travelplanet.pl, który gromadzi oferty wszystkich najważniejszych touroperatorów. Co więcej, Travelplanet.pl ma unikatowe oferty zagranicznych biur podróży, dostępne tylko tu - zdradza ekspert. Dodaje też, że niekiedy taniej wychodzą wycieczki rezerwowane z innego lotniska, niż te najbliżej naszego miejsca zamieszkania, a nawet z lotnisk np. w Berlinie, Lipsku czy Dreźnie.

Inny sposób, który warto znać, polega na tym, by omijać miesiące szczytu, czyli lipiec i sierpień. Te miesiące są szczególnie gorące jeśli chodzi o podróże. Jaki trzeci trik ekspert wymienił zaliczki wycieczki. - Zabezpieczamy sobie jej ostateczną cenę, wpłacając 5-10 proc. kwoty, a resztę umieszczając na lokacie w banku. W ten sposób możemy obniżyć ostateczny koszt. Np. rezerwując wyjazd za 15 tys. zł i wpłacając 750 zł zaliczki (5 proc.), a resztę lokując w banku na pół roku na lokacie 5 proc., obniżamy całkowity koszt wakacji o ok. 350 zł - cytuje eksperta z Travelplanet portal onet.pl. 

Tanie wakacje 2024? Gdzie polecieć, by zaoszczędzić?

Ekspert podzielił się też tym, które kierunki będą wyjątkowo korzystne na kieszenie Polaków. Zwraca uwagę na wycieczki do Tunezji i Bułgarii, które wciąż są jednymi z najbardziej popularnych kierunków. Zdaniem eksperta warto wziąć pod uwagę też Albanię.

Jeszcze niedawno pisaliśmy, że Albania ma szansę zastąpić Polakom uwielbianą przez lata Chorwację. Wielu nazywa ją “Malediwami Europy” i trudno się temu dziwić, bowiem tamtejsze plaże są niezwykle urokliwe. Kraj uchodzi za dość tani, dlatego nie sposób wydać tam wszystkie swoje oszczędności.

 

Za: Onet.pl