huragan sztorm eta

fot. twitter.com/ @NHC_Atlantic

Władze alarmują i podejmują radykalne kroki. Potężny żywioł uderzył za granicą, odradzamy wszelkie podróże

9 Listopada 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Huragan zagraża jednemu z kontynentów. Sztorm Eta o prędkości wiatru ok. 100 km/godz uderzył w niedzielę wieczorem czasu lokalnego. Wcześniej przeszedł jeszcze przez teren innych państw na południu, gdzie spowodował ok. 180 ofiar śmiertelnych i poważne zniszczenia. 

Sztorm Eta może przekształcić się w huragan

Sztorm Eta uderzył w niedzielę wieczorem czasu lokalnego we Florida Keys - połączonego groblami i mostami łańcucha wysepek u południowych wybrzeży Florydy. Wcześniej huragan przyniósł ogromne zniszczenia w Meksyku i Ameryce Środkowej. 

Żywioł przeszedł przez południowe wybrzeże Florydy. Według prognoz specjalistów, Eta wkrótce może przekształcić się w huragan. Centrum ds. Huraganów w Miami wydało specjalne ostrzeżenia dla mieszkańców Florida Keys - od Ocean Reef do Dry Tortugas. 

W związku z trwającym zagrożeniem powodowanym przez sztorm, władze zamknęły plaże, porty, wstrzymały komunikację publiczną i wezwały mieszkańców do pozostawania w domach. Podróże w takich warunkach są wysoko niewskazane.

Zostały zamknięte nawet punkty, w których wykonać można test na koronawirusa. Mieszkańcy i turyści skorzystać mogą z prowizorycznych schronów dla osób mieszkających w kamperach i przewoźnych domach. 

Wcześniej sztorm uderzył w Meksyk i Amerykę Środkową, powodując ok. 180 ofiar śmiertelnych i poważne zniszczenia. Do tej pory za zaginione uważa się około 100 osób, które przebywały w miejscach dotkniętych żywiołem.

Według informacji przekazanych przez CNN, prognozuje się, że burza przewędruje na zachód w kierunku Zatoki Meksykańskiej, a następnie skręci ponownie na wschód i z powrotem uderzy w amerykański stan. Mieszkańcy nie powinni podróżować w takich warunkach.

Tropikalny sztorm Eta spowodował silny deszcz i powodzie w części południowej Florydy - pisze na Twitterze ABC News. Według National Hurricane Center, sztorm ma wkrótce uderzyć również w Bahamy, gdzie również poza sezonem można spotkać wielu turystów.

Media opublikowały również nagrania z miejsc, w których uderzył potężny sztorm. Zobaczyć możemy nie tylko płynące Miami, ale również dramatyczną walkę strażaków w Hondurasie. Nagrania robią porażające wrażenie.

Źródło: Radio Zet