Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Grecja na zawsze zmieni swoje plaże. Inne kraje powinny brać z niej przykład
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 14.05.2023 12:01

Grecja na zawsze zmieni swoje plaże. Inne kraje powinny brać z niej przykład

Grecja
fot. Canva

Ponad 280 plaż Grecji jeszcze przed szczytem sezonu ma zostać dostosowanych do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Tamtejsza firma opracowała nowoczesną technologię specjalnych ramp, dzięki czemu więcej osób będzie mogło cieszyć się urlopem nad morzem.

Jak podaje brytyjski Mirror.co.uk, na 287 plażach Grecji kontynentalnej i na wyspach trwają instalacje zdalnie sterowanych ramp, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami będą mogły bez większych problemów dotrzeć do wcześniej trudno dostępnych miejsc przy morzu. 

Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać ze specjalnych ramp

Na greckich plażach pojawiają się udogodnienia tj. zaawansowane technologicznie ścieżki. Dotychczas zamontowano 140 takich ramp, instalacja pozostałych ma się zacząć już niebawem tak, aby prace zakończyły się przed szczytem sezonu. Ma to zwiększyć dostępność 

Projekt ten ma przyczynić się do zachęcenia osób z niepełnosprawnościami do aktywnego spędzania czasu na plaży. Rampy są zdalnie sterowane za pomocą pilota, przez co osoby na wózkach inwalidzkich mogą dostać się do morza po specjalnie wytyczonym torze. Na końcu rampy znajduje się poręcz, dzięki czemu plażowicze będą mogli zsunąć się z wózka i wejść do wody.

Dostęp do morza prawem człowieka

“Równy dostęp do morza jest niezbywalnym prawem człowieka” - powiedział cytowany przez portal grecki Minister Turystyki, Vassilis Kikilias. 

“Osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej mobilności mają możliwość uczestniczenia w zajęciach na plaży z rodziną i przyjaciółmi, co poprawia jakość życia wszystkich. Mogą angażować się w takie aktywności jak pływanie, które przyczyniają się do ich zdrowia fizycznego i psychicznego” - dodał minister.

Lista greckich plaż dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Na stronie Accessiblebeaches.gr znajduje się interaktywna mapa, na której można sprawdzić, które plaże są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obecnie rampy znajdują się zarówno na kontynencie, jak i na wyspach tj. Kreta, Kithira, Milos czy Egina. 

W planach są również prace nad instalacją specjalnie dostosowanych przebieralni, miejsc parkingowych czy sanitariatów. Wszystko po to, by więcej osób mogło cieszyć się plażowaniem bez barier.