Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Gorsze niż kleszcze. Te objawy wskazują na ich obecność
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 15.05.2024 08:11

Gorsze niż kleszcze. Te objawy wskazują na ich obecność

Pluskwa
Fot. Canva

Te dokuczliwe stworzenia potrafią wejść w stan hibernacji, nie mając dostępu do pożywienia nawet 3 miesiące. Pluskwy mogą przenosić się z miejsca na miejsce, przyczepiając się do starszych lub używanych mebli i innych przedmiotów, których używamy na co dzień. W ostatnim czasie wiele europejskich hoteli boryka się z tym problemem. Turyści podróżujący m.in. po Francji, Wielkiej Brytanii czy Niemczech mówią już o prawdziwej pladze.

Jak sprawdzić, czy w hotelu lub domu mamy do czynienia z pluskwami?  Te owady mogą przenosić się od sąsiadów lub pojawić się wraz z gośćmi. Takie objawy wskazują ich obecność…

Zmora wielu hotelowych pokoi. Pluskwy stały się prawdziwą plagą

Pluskwa domowa, należąca do niewielkich owadów z podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, jest gatunkiem dobrze znanym od starożytności. Początkowo zamieszkiwała jaskinie, gdzie żywiła się krwią nietoperzy. Z czasem jednak jej głównym żywicielem stał się człowiek, choć atakuje także inne ciepłokrwiste zwierzęta. Najczęściej spotyka się ją w pościeli oraz na łóżkach.

W poprzednim roku populacja pluskiew znacznie się zwiększyła. Prawdziwy koszmar przeżywał wtedy Paryż. To właśnie tam te owady masowo pojawiły się w hotelowych pokojach, a nawet zauważono je wyłaniające się z siedzeń w publicznych pociągach.

Po czym poznać że w hotelu są pluskwy?

Jak podaje dziennik Mirror, Nic Shacklock z Online-Bedrooms.co.uk powiedział: “Znalezienie pluskiew w swoim pokoju to prawdziwy koszmar. Te stworzenia można znaleźć w całej sypialni, od materaca po dywan, dlatego ważne jest sprawdzenie każdego mebla, czy nie przedostały się do tkaniny.”

“Niektóre z typowych objawów wskazujących na ich obecność to ciemne plamy na ścianach i plamy krwi na pościeli. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych znaków, pamiętaj o podjęciu środków zapobiegawczych, aby natychmiast usunąć ich obecność.” - dodaje ekspert.
 

Znaki, że w Twoim pokoju mogą być pluskwy

Jak zaobserwować obecność pluskiew? Dziennik zwraca uwagę na kilka śladów. Zmiażdżone owady często pozostawiają plamy krwi na pościeli lub wokół szwów materaca. Dodatkowo, nieprzyjemny zapach stęchlizny wydzielany przez nie, może być wyczuwalny w pomieszczeniach, zwłaszcza pod łóżkiem i na materacu.

Jaja pluskiew, zazwyczaj małe i bladożółte, mogą być widoczne na meblach i innych powierzchniach. Warto zwracać uwagę na ślady ugryzień, zazwyczaj czerwone i swędzące grudki na ciele. Ciemne plamy na ścianach oraz białe plamy na meblach również mogą być oznaką ich obecności.

Źródło: mirror.co.uk, leroymerlin.pl
 

Czytaj więcej: Wojna milionerów na Podhalu. Znów głośno o "królowej Zakopanego"