Turysci.pl

Najdziwniejsze potrawy świata. Przyprawiają o gęsią skórkę, tylko nieliczni odważyliby się ich spróbować

10 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Udostępnij:

Najdziwniejsze potrawy świata, które przyprawiają o gęsią skórkę. Tylko nieliczni odważyliby się ich

Slajd 1 z 8

Balut

Balut

Balut to jeden z najbardziej kontrowersyjnych przysmaków na świecie. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza na Filipinach, w Kambodży oraz Wietnamie. To nic innego, jak w pełni rozwinięty kaczy lub kurzy embrion w skorupce. Tak ugotowany podaje się ze szczyptą soli, a niektórzy smakosze dodają do smaku również chili i octu. Co ciekawe, zjada się nie tylko rozwinięte pisklę, ale także żółtko, które nie zostało przez nie wykorzystane podczas procesu rozwoju.

Slajd 2 z 8

Svið

youtube/Culture Trip

Svið

Svið to danie, z którym można spotkać się na Islandii. Mięso podawane z ziemniakami nie wywoływałoby takiego zdziwienia, gdyby nie fakt, że na talerzu spoczywa głowa owcy przecięta na pół i opalona z wełny. Podaje się ją bez mózgu, jednak z pozostawionymi oczami. Tak przyrządzone danie ma swoje początki w czasach, gdy ludzi nie mogli pozwolić sobie na marnowanie ani odrobiny jedzenia.

Slajd 3 z 8

Tarantule

youtube/Raport z Akcji

Tarantule

Tarantule to przysmak zwłaszcza w krajach azjatyckich. Ich mieszkańcy zaczęli jeść je w dobie ogólno panującego głodu, kiedy byli zmuszeni do szukania wysokich w białko produktów zdatnych do skonsumowania. Choć początkowo stanowiły jedynie źródło tymczasowego ratunku, teraz traktuje się je jako rarytas, po który często sięgają zaintrygowani turyści.

Slajd 4 z 8

Casu marzu

Casu marzu

Casu marzu, czyli tradycyjny "żywy" ser jest zarejestrowanym produktem regionalnym w Unii Europejskiej (jako tradycyjny produkt Sardynii). Produkuje się go z mleka owczego, a w smaku przypomina gorgonzolę. Kontrowersje wzbudza jednak jego zawartość, a właściwie żyjące w nim larwy much, z którymi się go spożywa. Dzięki nim wywoływana jest fermentacja, nadająca mu charakterystyczny smak. Smakosze muszą jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż jeśli owady są martwe, świadczy to o tym, że ser nie jest świeży, a jego zjedzenie może wiązać się z zatruciem pokarmowym.

Slajd 5 z 8

Żmijówka

Żmijówka

Żmijówka to alkoholowa nalewka, która powstaje przez macerowanie węża w mocnym alkoholu. Największą popularnością cieszy się w Wietnamie, Azji Południowo-Wschodniej oraz na południu Chin. Według wierzeń najlepsze właściwości mają mieć gatunki najbardziej jadowite.

Slajd 6 z 8

Escamoles

Escamoles

Escamoles to nic innego jak jaja lub larwy dużych, jadowitych mrówek Liometopum. W Meksyku stanowią zwykle dodatek do taco lub tortilli. Mają konsystencję serka wiejskiego, a wyglądem przypominają napęczniałe, duże ziarenka ryżu. Ich zbieranie zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych czynności.

Slajd 7 z 8

Sake z martwych myszy

Sake z martwych myszek

Zgodnie z wierzeniami medycyny Dalekiego Wschodu, ogromne walory lecznicze ma sake z młodych myszy. Jeszcze zanim otworzą oczy, żywe i zaledwie trzydniowe myszki topi się w ryżowym spirytusie, gdzie następnie fermentują sobie przez rok. Napój ma pomagać na wiele dolegliwości, od astmy po schorzenia narządów wewnętrznych.

Slajd 8 z 8

Szczury

Szczury

Szczury w Indiach są serwowane obdarte ze skóry i przyrządzone w pikantnym sosie. Zwłaszcza wśród rdzennych mieszkańców cieszą się dużym uznaniem, czasem większym niż kurczak lub wieprzowina. Istnieją również źródła, które twierdzą, że odpowiednio przygotowane szczurze noworodki są jedzone również w Chinach.

Najdziwniejsze potrawy świata, które przyprawiają o gęsią skórkę. Tylko nieliczni odważyliby się ich

Najdziwniejsze potrawy świata. Przyprawiają o gęsią skórkę, tylko nieliczni odważyliby się ich spróbować

Każdy miłośnik podróży oraz smakowych eksperymentów doskonale wie, że niektóre dania, uchodzące za przysmak w danym kraju, w innym mogą wywoływać obrzydzenie, a nawet kontrowersje. Oczywiście nietuzinkowe potrawy to świetna okazja do poznania obcej kultury oraz poszerzanie swoich horyzontów. Czy odważyłbyś się spróbować chociaż jednej z wymienionych tutaj propozycji? Myślisz, że twoje kubki smakowe byłyby na to gotowe?

Zobacz nastepną galerię >