Turysci.pl > Polska > Ewakuacja uwięzionych Polaków z Bliskiego Wschodu. Po tygodniach oczekiwań doszło do przełomu
Natalia Księżak
Natalia Księżak 12.11.2023 12:08

Ewakuacja uwięzionych Polaków z Bliskiego Wschodu. Po tygodniach oczekiwań doszło do przełomu

ewakuacja uwięzieni Polacy
TT/BBN

Pierwsi obywatele Polski, którzy przebywali w strefie działań wojennych, przekroczyli przejście graniczne w Rafah i są po egipskiej stronie - poinformował w niedzielę przed południem szef BBN, Jacek Siewiera. Rozpoczęła się bardzo trudna operacja. W ewakuacji Polaków ma wziąć udział do 150 żołnierzy

Na terytorium Gazy przebywało 25 osób z polskim obywatelstwem. Informację o rozpoczęciu skomplikowanej ewakuacji potwierdziło również MSZ.

Ewakuacja uwięzionych Polaków z Bliskiego Wschodu

Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy miała rozpocząć się już w piątek. Tego samego dnia poinformowano jednak, że operacja została wstrzymana z powodu sytuacji panującej na miejscu. W niedzielę przed południem operacja została wznowiona.

"Proces się rozpoczął. Siły Powietrzne zgodnie z postanowieniem prezydenta są w gotowości do realizacji transportu" - przekazał w niedzielę Jacek Siewiera.

Ewakuacja na Bliskim Wschodzie. "Operacja własnie się rozpoczęła"

Jacek Siewiera, szef BBN, poinformował, że obywatele Polski, którzy przebywali w ogarniętej działaniami wojennymi Gazie, “przekroczyli przejście graniczne w Rafah i są po egipskiej stronie”.

“Mamy uzasadnione powody spodziewać się, że w ciągu najbliższych godzin, dni - mamy nadzieję - że część obywateli opuści Strefę Gazy” - dodał. W sobotę Siewiera, który pojawił się z niezapowiedzianą wizytą w Tel Awiwie, informował, że na terytorium Strefy Gazy znajduje się około 25 obywateli Polski. Służby mają nadzieję pomóc wszystkim.

MSZ potwierdza : Polacy zostaną przewiezieni do Kairu

"Aktualnie mamy potwierdzenie dziewięciu osób. Wiemy również o kilkunastu, które znajdują się po drugiej stronie, oczekując na przekroczenie granicy - dodał szef BBN.Wszyscy Polacy "byli w stanie samodzielnie przekroczyć granicę". Jak dodał Siewiera, "na pokładzie samolotu będzie zespół medyczny, jeśli będzie konieczna ewakuacja medyczna".

Po ewakuacji obywatele polscy mają zostać przetransportowani do Kairu, skąd polskimi samolotami wylecieliby do kraju. Zgodnie z postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy w ewakuacji Polaków miało wziąć udział do 150 żołnierzy. Czas trwania określono od 10 do 19 listopada.

 

Tagi: Azja