Turysci.pl
chorwacja pilny apel

fot. pixabay.com/ robert_marinkovic

Nagły apel Chorwacji do wszystkich turystów. Zła wiadomość, jest coraz gorzej

17 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Chorwacja jest popularnym kierunkiem turystycznych wśród Polaków. Niestety, obecna sytuacja jest bardzo niestabilna ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. Władze kraju wystosowały pilny apel, który dotyczy wszystkich turyst&oac

Chorwacja jest prawdziwym rajem dla turystów, którzy wolą wypocząć nad cieplejszym morzem niż Bałtyk. Niestety, sytuacja w tym kraju jest bardzo niestabilna, a krzywa zakażeń SARS-COV-2 rośnie. Władze kraju zwróciły się z pilnym apelem do przyjezdnych.  

Chorwacja: pilny apel władz

Chorwackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że rośnie krzywa zakażeń koronawirusem w kraju. Według danych Instytutu Zdrowia Publicznego, w tym 4-milionowym państwie dobowa liczba potwierdzonych przypadków przekracza już 150. Dla porównania w Polsce mieszka około 38 milionów osób. Wartość współczynnika reprodukcji wirusa wzrosła od końca lipca z 0,76 do 1,28. Gdy wartość jest wyższa od 1, oznacza to, że osoba zakażona zaraża dalej więcej niż jedną osobę. 

Instytut podaje również, że na wybrzeżu mamy do czynienia ze skokowym wzrostem zakażeń spowodowanym przede wszystkim spotkaniami rodzinnymi, uroczystościami oraz przebywaniem w zatłoczonych miejscach z dużą liczbą przyjezdnych. Według dznych największą liczbę nowych przypadków odnotowuje się w powiecie splitsko-dalmatyńskim. Jak podają lokalne władze, dużym ogniskiem było wesele, które odbyło się ostatnio w tym miejscu oraz dom noclegowy dla osób niepełnosprawnych.

- Od tygodnia zaczęliśmy też dostrzegać nowe przypadki związane z klubami nocnymi, głównie na wybrzeżu. Nowe zakażenia COVID-19 odnotowano wśród turystów zagranicznych i krajowych – czytamy w komunikacie cytowanym przez Money.

Władze Chorwacji wystosowały pilny apel do turystów, aby unikali dyskotek oraz zatłoczonych miejsc, w których nie mają możliwości zachowania dystansu społecznego. Zalecają również noszenie maseczek ochronnych nawet w miejscach, gdzie nie jest to wymagane. Do polskich turystów zwróciła się również ambasada w Zagrzebiu.

Robert Makłowicz o sytuacji w Chorwacji

Od miesiąca w Chorwacji przebywa polski podróżnik i krytyk kulinarny Robert Makłowicz, który w rozmowie z portalem Money opowiedział o obecnej sytuacji w Dalmacji, która jest regionem uwielbianym przez turystów.

3. Biedronka wprowadziła darmową aplikację. Spiesz się, już 5 września straci ważność

- Z dużych ośrodków mamy w pobliżu tylko Split, gdzie faktycznie odnotowuje się większy dobowy przyrost zakażeń. Na prowincji, gdzie mieszkam, nie odczuwamy natomiast dużego zagrożenia. Plaże są tu prawie puste, nie tak jak nad Bałtykiem. Każdy może znaleźć bez problemu miejsce dla siebie. Jeśli widzę, że w zatoczce jest więcej niż 10 osób, jadę do kolejnej, gdzie będzie już pusto - relacjonuje podróżnik. - Maseczki trzeba zakładać w sklepach, instytucjach publicznych i środkach transportu publicznego. Nakaz ten pojawił się tu dość niedawno. Kiedy tu przyjechałem, nikt tu ich jeszcze nie nosił.

źródło: Money.pl

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >